Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidí bez práce přibylo

Úřad práce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce | foto: Lidové noviny

PRAHA Míra nezaměstnanosti v lednu stoupla na 9,2 procenta z prosincových 8,9 procenta. Práci hledalo 498.630 lidí, kteří mohli do zaměstnání okamžitě nastoupit. Proti závěru roku jich bylo o 17.559 více.

Celkem úřady práce evidovaly v lednu 531.235 nezaměstnaných. V tomto počtu jsou zahrnuti například i vězni, matky na mateřské dovolené, lidé v pracovní neschopnosti či rekvalifikačních kurzech.

Ve srovnání s loňským lednem 30.427 nezaměstnaných ubylo. Uchazečů, kterým nic nebránilo v nástupu do práce, bylo meziročně méně o 28.419.  Ekonomové lednový nárůst nezaměstnaných odhadovali. V zimě tradičně pracovních příležitostí ubývá, především ve stavebnictví a zemědělství. V dalších měsících by měla nezaměstnanost s růstem ekonomiky začít zase klesat.

Nejlépe se dá najít práce stále v Praze a jejím blízkém okolí. V lednu byla míra nezaměstnanosti v okrese Praha-východ  2,6 procenta, v Praze-západ 2,7 procenta, v hlavním městě 3,3 procenta. Nejhorší situace naproti tomu zůstává v Ústeckém kraji a na severu Moravy. Nezaměstnanost na Mostecku činila 21,3 procenta, na Karvinsku 18,9 procenta, Jesenicku 18,6 procenta a Teplicku 17,3 procenta. Na Karvinsku také připadá na jedno pracovní místo největší počet uchazečů, přes 68.

Úřady lidem bez práce nabízely celkem 59.359 volných míst, což je ve srovnání s prosincem o 7.195 více. V průměru připadlo v lednu na jedno volné místo 8,9 uchazeče.  Příliv nezaměstnaných zaznamenalo všech 77 úřadů práce. Největší nárůst, o 11,3 procenta, je v Písku, 11,1 procenta nezaměstnaných přibylo na Pelhřimovsku, přes deset procent na Táborsku, Jesenicku a Tachovsku.

Mezi nezaměstnanými mírně převažují ženy a tvoří 50,6 procenta z celkového počtu lidí bez práce. Zdravotně postižených uchazečů bylo v lednu 76.526. Úřady práce pro ně měly 1982
volných míst a o jedno místo se tak dělilo 38,6 osoby.

V lednu v evidenci úřadů práce opět ubylo nezaměstnaných absolventů škol. Na konci měsíce jich registrovaly 38.062, což je o 483 méně než v prosinci. Na celkové nezaměstnanosti se absolventi podílejí 7,2 procenta.

Podporu v nezaměstnanosti poskytovaly úřady práce 159.899  uchazečům, tedy 30,1 procenta všech evidovaných lidí bez práce. V  prosinci to bylo 27,8 procenta.  Míra nezaměstnanosti, kterou zpracovává Eurostat pro mezinárodní srovnání, činila v ČR v prosinci stejně jako v listopadu 7,8 procenta. Průměr EU byl 8,4 procenta.

Vyšší nezaměstnanost než v Česku měly například Francie, Řecko,  Polsko a Slovensko. Nižší byla třeba v Irsku, Dánsku, Maďarsku, Litvě, Švédsku a Itálii.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!