Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidí bez práce v březnu ubylo

Úřad práce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce | foto: Lidové noviny

PRAHA V Česku se začal projevovat začátek sezonních prací. Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 8,8 procenta z únorových 9,1 procenta. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, klesl proti únoru o více než 13.000 na 479.984 osob. Analytici tento vývoj předpokládali. Loni v březnu činila nezaměstnanost 9,4 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost panovala opět na Mostecku, kde činila 20,8 procenta. Následovalo Karvinsko s 18,6 procenta a Jesenicko s 18,3 procenta. Naopak nejmenší nezaměstnanost zaznamenaly úřady již tradičně v okolí Prahy. Nejnižší nezaměstnanost je v okrese Praha - východ, a to 2,6 procenta. O desetinu procentního bodu vyšší je v okrese Praha - západ, samotné hlavní město vykázalo nezaměstnanost 3,1 procenta.

Pokles počtu lidí bez práce zaznamenalo všech 77 úřadů práce. Nejvyšší pokles nastal na Chrudimsku, v okrese Plzeň - jih, Litoměřicku a Znojemsku. Evidenci na úřadech práce opustilo 60.217 uchazečů, což je o 11.400 víc než v únoru. Do nového zaměstnání nastoupilo 39.162 lidí. Nově se na úřadech zaevidovalo 46.822 nezaměstnaných, to je o zhruba tisícovku víc než v únoru.

Ke konci března evidovaly úřady 260.538 nezaměstnaných žen, které tak tvořily 50,6 procenta nezaměstnaných. Úřady registrovaly 35.887 nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých. Jejich podíl na celkové nezaměstnanosti představoval sedm procent. Úřady evidovaly celkem 514.759 lidí bez práce. Podporu dostávalo 153.550 nezaměstnaných, tedy téměř 30 procent všech osob v evidenci.

Úřady nabízely ke konci března 70.473 volných míst, což bylo o téměř 4000 míst víc než v únoru a o 14.607 míst víc než loni v březnu. Na jedno volné místo tak připadá 7,3 uchazeče. Rekord drží Karvinsko, kde na jedno volné místo připadá 52,5 uchazeče.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti, kterou zpracovává statistický úřad EU Eurostat pro mezinárodní srovnání, činila v únoru v ČR rovných osm procent. V celé pětadvacítce zemí EU představovala 8,8 procenta, na Slovensku 16,5 procenta, v Polsku 17,4 procenta, naopak Irsko vykázalo jen 4,2 procenta.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...