Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidl dostal za odpad rekordní pokutu

Lidl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidl. | foto: ČTK

PRAHA Rekordní pokutu dva miliony korun dostala síť supermarketů Lidl od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) za porušení zákona o odpadech. Společnost Lidl ve svých prodejnách dostatečně nezajistila sběr odpadu určeného k recyklaci. Jde pravděpodobně o nejvyšší pokutu, kterou kontrolní úřady uložily obchodním řetězcům.

Inspektoři ČIŽP loni v srpnu při opakované namátkové kontrole zjistili, že ve třech prodejnách Lidl byla na jejich vstupních dveřích sice vyvěšena cedule o zpětném odběru výrobků, ale v oddělení s nabídkou motorových olejů byly další plakáty, které sběr těchto výrobků omezovaly a regulovaly jej několika podmínkami, což je v rozporu se zákonem.

"Společnost podmiňovala bezplatný zpětný odběr předložením účtenky či dokladu ke koupi, anebo vrácením výrobku v originálním balení. Zpětný odběr byl vázán na konkrétní výrobní značku zboží," vysvětlila mluvčí inspekce Ivana Awwadová. Zákon ale takový postup při zpětném odběru nepřipouští. "Zpětný odběr může povinná osoba odmítnout jen tehdy, pokud výrobek z důvodu kontaminace ohrožuje zdraví osob, které zpětný odběr provádějí," upozornila mluvčí.

Lidl porušil tímto způsobem zákon už podruhé, proto inspekce sáhla k rekordní pokutě. Řetězec podle inspekce dlouhodobě v posledních letech porušil i jiné  povinnosti týkající se zpětného odběru výrobků, za což loni dostal pokutu 600.000 korun. Lidl tehdy v některých prodejnách neinformoval zákazníky o možnosti zpětného odběru motorového oleje a monočlánkových baterií.

Diskontní řetězec Lidl patří společně s hypermarkety Kaufland do německé obchodní skupiny Schwarz. Na český trh Lidl vstoupil v roce 2003, nyní v Česku provozuje zhruba 160 diskontních prodejen. Za poslední známý rok končící v únoru 2006 vykázala společnost Lidl ČR ztrátu 880 milionů korun při tržbách 13 miliard korun.

Dosud nejvyšší pokutu od kontrolních úřadů dostala v roce 2005 maloobchodní
společnost Ahold, která v Česku provozuje hypermarkety Hypernova a supermarkety Albert. Česká obdhocní inspekce tehdy Aholdu za řadu prohřešků při prodeji a
špatné informování zákazníků o cenách uložila milionovou pokutu.

Ahold s pokutou nesouhlasil a bránil se proti ní u soudu. Nejvyšší správní soud ale
loni v prosinci zamítl kasační stížnost společnosti, a spor tak skončil. Kvůli častým prohřeškům obchodníků byla v roce 2006 schválena novela zákona o ochraně spotřebitele, jež zvýšila maximální pokutu pro nepoctivé obchodníky z původního milionu korun na 50 milionů korun.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?