17. dubna 2009 13:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidovci chtějí omezit úroky na 19 procent

Půjčka, peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka, peníze | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Na spotřebitelské úvěry, které si lidé berou nejen od bank, ale hlavně od soukromých nebankovních firem, by se měla vztahovat nejvyšší povolená hranice úrokové sazby. Kdo by ji překročil, vystavoval by se obvinění z lichvy podle trestního zákoníku. Obsahuje to návrh poslanců KDU-ČSL, který dnes ve sněmovně představil předseda jejich klubu Pavel Severa.

Nově by horní hranice roční ceny poskytnutého úvěru nesměla překročit sedminásobek lombardní sazby stanovené Českou národní bankou. Lombardní sazba činí v současné době 2,75 procenta, což by znamenalo, že úvěr nesmí být úročen víc než 19,25 procenta ročně. Lombardní sazbou jsou úročeny úvěry obchodních bank u centrální banky, které jsou jištěny cennými papíry.

Místopředseda představenstva finančně-poradenské společnosti Partners Tomáš Prouza ale upozornil, že zmíněný návrh se míjí účinkem.  Pokud by podle Prouzy KDU-ČSL mínila boj s lichvou vážně, nesnažila by se omezit úrokovou sazbu, ale takzvaný ukazatel RPSN, tedy celkové náklady na úvěr. "Není totiž nic jednoduššího, než tento populistický návrh obejít tím, že stanovím nízkou úrokovou sazbu - a vedle toho budu účtovat vysoké měsíční poplatky," upozornil.

Hlavním důvodem, proč poslanci KDU-ČSL tento návrh předkládají, je podle Severy snaha posílit ochranu spotřebitele před nekalými obchodními praktikami. Poukázal také na to, že pokud klient nesplácí půjčenou částku a splácí jen úrok, může si věřitel podle zvláštního zákona snížit daňový základ. Nově už by to nemělo být možné.

Návrh také projednal s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ten ho považuje za návrh, o kterém by se mělo diskutovat, uvedl Severa. Opatření, spočívající v novele trestního i občanského zákoníku a zákona o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru z roku 2001, chce předložit ještě dnes. Je také přesvědčen, že by ho mohla schválit ještě současná sněmovna do předčasných voleb.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz