Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidovci chtějí zvýhodnit Sazku

Sazka Arena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka Arena | foto: Jan ZátorskýLidové noviny

PRAHA Největší tuzemské loterijní společnosti Sazka svitla naděje na získání stamilionů korun v době, kdy ji tíží splátky za dluhopisy vydané na financování výstavby Sazka Areny. Lidovečtí poslanci Michaela Šojdrová a Ladislav Šustr totiž navrhli novelu zákona, umožňující Sazce žádat o vrácení zaplacené daně z přidané hodnoty.

A to přesto, že Sazka není plátcem DPH. Upozornil na to časopis Týden. „Návrh se vrací k systému, který zde platil před lednem 2005 a spojuje odpočet DPH se službou veřejnosti,“ říká Šojdrová. Podle návrhu by vrácenou daň totiž musely firmy použít na veřejnoprospěšnou oblast.

Změnu daňových pravidel ostře kritizuje ministerstvo financí. „Ten návrh je nesystémový, nelogický a v rozporu s evropskými pravidly,“ uvedla náměstkyně ministra financí Dana Trezziová s tím, že „je to také relativně neetické k subjektům, jež podobné výhody nemají, jako je například zdravotnictví.“

Chystaná změna jde na ruku především Sazce. To ostatně nezastírá ani poslankyně Šojdrová, která je -stejně jako její poslanecký kolega Šustr - zároveň členem křesťanského sdružení Orel. A to je akcionářem Sazky. „Já jsem sportovec, já to dělám pro sportovce,“ uzavírá poslankyně.

Sazka by touto legislativní úpravou získala stamiliony korun ročně, které by mohla dát sportovním svazům. Těm za loňský rok dluží 185 milionů korun. Podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda je to způsobeno novelou zákona o DPH, která platí od začátku loňského roku. Ta znemožňuje odpočty DPH u těch, kteří tuto daň neplatí. „V roce 2005 přišlo sportovní a tělovýchovné prostředí v důsledku zákona o DPH o 219 milionů korun,“ dodává Zikmund.

Opačný názor má ministryně školství mládeže a tělovýchovy Petra Buzková. Ministryně vyčítá hlavnímu akcionáři Sazky - Československému svazu tělesné výchovy -to, že dovolil loterijní společnosti postavit ve vlastní režii finančně náročnou halu Sazka. „To zásadně ovlivnilo prostředky, které jdou do českého sportu. Dnes jsou prokazatelně nižší,“ uvedla pro ČTK Buzková. Ta zároveň požaduje hlavu šéfa Sazky Aleše Hušáka. Kvůli problémům s financováním sportu by Buzková upřednostnila změnu systému přidělování státních peněz. Namísto posílání financí ČSTV, který je přerozděluje, by peníze dostávaly přímo sportovní svazy. Buzková zároveň zmínila možnost státní pomoci pro český sport.

Mimořádnou pomocí by však bylo i schválení výjimky u odpočtů DPH. „Jestliže návrh projde legislativním procesem, tak nám nezbude než ty peníze vracet,“ upozorňuje Trezziová. Podle ní je však tento krok bezprecedentní i v evropském měřítku. Přesto tento návrh podle poslance ODS Michala Doktora podpoří i občanští demokraté. To je výrazný obrat proti minulosti, kdy právě Doktor před dvěma lety výhody pro Sazku kritizoval. Komunisti o něm budou teprve jednat.
,
Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...