Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidovci: Staré volno ať zaplatí stát

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Už podruhé se budou křesťanští demokraté snažit protlačit vládou svůj návrh na proplacení nevyčerpané dovolené. Chtějí totiž, aby stát vyplatil náhradu mzdy lidem, kteří v letech 2003 a 2004 nestihli vyčerpat povinné volno.

Paroubkův kabinet by o tom měl rozhodnout dnes. Ministři však zřejmě i tentokrát návrh lidoveckých poslanců Josefa Janečka a Viléma Holáně smetou ze stolu.

Největším problémem je totiž to, že výplata by měla jít ze státní kasy. „Je absolutně nepřípustné, aby stát zpětně doplácel za soukromé subjekty nevyčerpanou dovolenou,“ rozčiluje se ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach s tím, že návrh nemá šanci vládou projít. „Nejde o nic jiného než o předvolební populismus, jak tomu ostatně u lidovců bývá zvykem,“ dodal Škromach.

Autoři předlohy ovšem svůj návrh brání. Novela zákoníku práce platná od prvního října 2004 totiž podle nich poškodila stovky lidí. Neumožňuje zpětně za tento ani předchozí rok proplatit lidem nevyčerpanou část dovolené. „Nejvíce se to týká například matek na mateřské dovolené, které neměly možnost dovolenou vyčerpat,“ uvedl Janeček. Dalšími nejčastěji poškozenými jsou pak také rodiče na rodičovské dovolené, kterým zaměstnavatelem nebylo dovoleno přerušení rodičovské dovolené a čerpání dovolené na zotavenou, či práce neschopní zaměstnanci. „Některé firmy tak z toho profitovaly,“ poznamenal Janeček. Kromě sociální demokracie se ale návrh z dílny lidovců příliš nezamlouvá ani ekonomům. „Nevidím důvod, proč by se z peněz daňových poplatníků měla proplácet dovolená lidem,kteří si ji nevyčerpali,“ míní ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podobně se vyjadřuje také analytik společnosti PPF Asset Management Radomír Jáč. „Je to věcí zaměstnance a zaměstnavatele, daňový poplatník s tím nemá nic společného,“ uvedl Jáč. Podle něj v tom hrají roli blížící se volby.

Navrhovaná úprava by podle Janečka měla znamenat jen nepodstatné zvýšení výdajů státního rozpočtu. „Předpokládané výdaje se pohybují ve výši zhruba pěti milionů korun,“ uvedl Janeček s tím, že stát tak na sebe přebírá odpovědnost za bezdůvodné poškození zaměstnanců. „Novela na ně měla nepřiměřeně tvrdý dopad,“ myslí si Janeček.

Stejně jako ministři za sociální demokracii nesouhlasí s návrhem ani unionisté. Janeček přesto věří, že návrh vládou projde. Pokud by se tak stalo, vyplácela by náhrady nevyčerpané dovolené Česká správa sociálního zabezpečení, a to do konce roku 2006.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...