28. listopadu 2011 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Limit pro nemocenské pojištění se mírně zvýší

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Podmínky pro placení nemocenského pojištění se změní. V současnosti je musí člověk platit z každého zaměstnání, ve kterém jeho příjem dosáhne 2000 korun. Tato částka by se měla od nového roku zvýšit o 500 korun.

Vyplývá to z návrhu nařízení vlády připraveného ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV).

Z příjmu nižšího než 2500 Kč měsíčně se nebude odvádět ani pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Naopak nebudou mít lidé, jichž se to týká, nárok na dávky nemocenského pojištění.

ČTĚTE TAKÉ:

Změna se podle ministerstva dotkne jen minima lidí. "Počet pojištěnců, jichž se zvýšení částky rozhodného příjmu bude týkat, je zanedbatelný, a tím i dopad do bilance příjmů a výdajů nemocenského pojištění," konstatuje MPSV v důvodové zprávě.

Změn týkajících se nemocenského pojištění by od příštího roku mělo být více. Poslanci totiž v listopadu poslali do Senátu předlohu, která mění pravidla nemocenské. Nově by podle ní měli pojistné hradit například společníci, jednatelé, prokuristé, likvidátoři či zástupci firemních rad nebo za určitých podmínek také šéfové zahraničních společností.

Pojistné by se hradilo také tehdy, pokud by zaměstnanec byl u podniku méně než 14 dní, a to i opakovaně v jednom měsíci. Cílem je zabránit situacím, kdy se placení odvodů obchází tím, že firmy několikrát v měsíci přijmou člověka do krátkodobého zaměstnání.

Lidovky.cz, ČTK