Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Litevci mají internet od 283 korun, Poláci i za 3850. Bruselu vadí lži operátorů

Připojení k internetu – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Připojení k internetu – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Internet v Česku patří v porovnání s ostatními evropskými zeměmi k těm levnějším. V průměru v tuzemsku zaplatíme méně než obyvatelé ostatních středoevropské států Visegrádské čtyřky. Například v Polsku můžete za připojení k celosvětové síti platit i 3850 korun měsíčně.

„I při zohlednění různé kupní síly v jednotlivých zemích mohou být ceny nejběžnějšího širokopásmového připojení v některých členských státech až čtyřikrát vyšší,“ uvádí Evropská komise ve zprávě o širokopásmovém (broadband) internetu v zemích EU.

Cena pevného připojení pro domácnosti o rychlosti od 12 do 30 megabitů za sekundu, které využívá většina obyvatel Evropy, se stát od státu velmi liší. Paušální poplatky začínají na 275 korunách až k 3850 korunám měsíčně.

Cena širokopásmového připojení k internetu v Evropě (v EUR).

Cena širokopásmového připojení k internetu v Evropě (v EUR).

Z loňských ceníků tuzemských operátorů vyplývá, že cena takového připojení v Česku se pohybovala zhruba mezi 570 až 1870 korunami měsíčně.

Nejlevněji se připojíte v Litvě (od 283 korun), Rumunsku (od 308 korun) a Lotyšsku (od 402 korun). V jiných zemích může nejnižší nabídka dosahovat až 1270 korun (Kypr) a o moc lépe na tom není ani Španělsko (1064 korun) nebo Irsko (863 korun).

Největší cenové rozpětí je v Polsku, kde se paušály  pohybují od 550 až do 3850 korun, a v Chorvatsku – od 825 do 3328 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská Komise pro propojený internet připravuje návrhy, které by měly zvýšit práva spotřebitelů včetně povinnosti srozumitelných smluv a údajům umožňujícím porovnání s konkurencí obdobně jako například RPSN u úvěrů. Operátoři by tak museli uvádět přesné informace o skutečné rychlosti přenosu dat.

„I když se sítě zlepšují, rozdíly mezi inzerovanou a skutečnou rychlostí jsou stejně velké jako v roce 2012. To potvrzuje, že je třeba práva spotřebitelů posílit a harmonizovat,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová.

Rozdíl v inzerované a dosažené rychlosti připojení k internetu.

Rozdíl v inzerované a dosažené rychlosti připojení k internetu.

Za pravdu jí dává stude společnosti SamKnows, která získává údaje o připojení od téměř 10 tisíc dobrovolníků ze všech 28 zemí EU a z Islandu a Norska. Ze studie vyplývá, že skutečná rychlost stahování může být pouhých 64 % oproti inzerované.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...