Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Litevci mají internet od 283 korun, Poláci i za 3850. Bruselu vadí lži operátorů

Připojení k internetu – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Připojení k internetu – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Internet v Česku patří v porovnání s ostatními evropskými zeměmi k těm levnějším. V průměru v tuzemsku zaplatíme méně než obyvatelé ostatních středoevropské států Visegrádské čtyřky. Například v Polsku můžete za připojení k celosvětové síti platit i 3850 korun měsíčně.

„I při zohlednění různé kupní síly v jednotlivých zemích mohou být ceny nejběžnějšího širokopásmového připojení v některých členských státech až čtyřikrát vyšší,“ uvádí Evropská komise ve zprávě o širokopásmovém (broadband) internetu v zemích EU.

Cena pevného připojení pro domácnosti o rychlosti od 12 do 30 megabitů za sekundu, které využívá většina obyvatel Evropy, se stát od státu velmi liší. Paušální poplatky začínají na 275 korunách až k 3850 korunám měsíčně.

Cena širokopásmového připojení k internetu v Evropě (v EUR).

Cena širokopásmového připojení k internetu v Evropě (v EUR).

Z loňských ceníků tuzemských operátorů vyplývá, že cena takového připojení v Česku se pohybovala zhruba mezi 570 až 1870 korunami měsíčně.

Nejlevněji se připojíte v Litvě (od 283 korun), Rumunsku (od 308 korun) a Lotyšsku (od 402 korun). V jiných zemích může nejnižší nabídka dosahovat až 1270 korun (Kypr) a o moc lépe na tom není ani Španělsko (1064 korun) nebo Irsko (863 korun).

Největší cenové rozpětí je v Polsku, kde se paušály  pohybují od 550 až do 3850 korun, a v Chorvatsku – od 825 do 3328 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská Komise pro propojený internet připravuje návrhy, které by měly zvýšit práva spotřebitelů včetně povinnosti srozumitelných smluv a údajům umožňujícím porovnání s konkurencí obdobně jako například RPSN u úvěrů. Operátoři by tak museli uvádět přesné informace o skutečné rychlosti přenosu dat.

„I když se sítě zlepšují, rozdíly mezi inzerovanou a skutečnou rychlostí jsou stejně velké jako v roce 2012. To potvrzuje, že je třeba práva spotřebitelů posílit a harmonizovat,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová.

Rozdíl v inzerované a dosažené rychlosti připojení k internetu.

Rozdíl v inzerované a dosažené rychlosti připojení k internetu.

Za pravdu jí dává stude společnosti SamKnows, která získává údaje o připojení od téměř 10 tisíc dobrovolníků ze všech 28 zemí EU a z Islandu a Norska. Ze studie vyplývá, že skutečná rychlost stahování může být pouhých 64 % oproti inzerované.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!