24. května 2007 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Litr benzinu stojí už přes 30 korun

Benzin nadále zdražuje. V Praze dosáhl hranice 30 korun za litr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzin nadále zdražuje. V Praze dosáhl hranice 30 korun za litr. | foto: AFP

PRAHA/NEW YORK Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice nadále stoupají. Za běžný Natural už překročily na pražských pumpách hranici 30 korun za litr. Ceny pohonných hmot v USA se přibližují hodnotám z dob ropné krize v roce 1981.

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice minulý týden mírně vzrostly. V Praze a v Plzeňském kraji průměrná cena za litr Naturalu 95 už překročila hranici 30 korun; ve všech krajích stojí natural už více než 29 korun za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

Průměrná cena za litr naturalu stoupla v ČR za uplynulý týden o 16 haléřů na 29,86 Kč. Za litr nafty motoristé platí v průměru 27,86 Kč, tedy o tři haléře více než minulý týden.

Podle analytika společnosti Next Finance Vladimíra Pikory růst ceny naturalu ještě definitivně neskončil. Zdražování však na mnoha místech podle jeho názoru brzdí psychologické bariéry. Tou hlavní je hladina 30 korun za litr, před kterou mnozí prodejci alespoň dočasně růst cen zastaví. Pikora očekává, že za měsíc bude průměrná cenu litru naturalu zhruba o 20 haléřů vyšší než dnes.

Nejdražší benzin je nyní v Praze, kde litr naturalu stál 30,05 Kč/l. Následuje Plzeňský kraj, kde stál 30,03 Kč. Nejvíce cena vzrostla v Moravskoslezském kraji, a to o 28 haléřů na 29,92 Kč/l.

Ceny benzinu v USA se vrací do dob ropné krize
Ceny benzinu ve Spojených státech tento týden podle analytiků téměř jistě překročí absolutní rekord z května 1981, kdy svět ovládala ropná krize. Pondělní průměrná cena za galon (3,8 litru) nejběžnějšího benzinu s oktanovým číslem 87 se vyšplhala už jen půl centu pod 26 let starou hodnotu.

Se započtením inflace se tehdejší cena rovná nynějším 3,223 dolaru. Průměrná cena podle údajů vládního Energetického informačního úřadu (EIA) byla v pondělí 3,218 dolaru.

Odborníci nepředpokládají, že se tento vývoj v letní sezoně odrazí v omezení cest a ve snížení spotřeby benzinu, ale odhadují, že Američané začnou šetřit na jiných výdajích. To by mohlo způsobit takzvaný domino efekt, kdy ceny benzinu budou negativně ovlivňovat jiná odvětví. "Lidé mohou krátit nákupy spotřebního zboží, mohou si odříct večeře v restauraci nebo návštěvu kina," soudí mluvčí motoristické organizace AAA Geoff Sundstrom.

Lidovky.cz, ČTK