27. dubna 2009 8:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Absolventi letos dostanou méně peněz

Studenti - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Čerství absolventi škol budou letos hůře hledat novou práci. Až 60% z nich je ochotno přistoupit i na nižší mzdy. Rekord z loňska, kdy bylo nejméně nezaměstnaných absolventů, se už letos opakovat nebude. Zkušenější zaměstnanci jsou také podle průzkumu ochotni k větším kompromisům v nástupních platech. Pro čerstvě příchozí bude tak trh práce o něco drsnějším místem než v předchozích letech.

Podle údajů ministerstva školství letos odmaturuje či se vyučí přes 113 tisíc studentů, státní zkoušky na VŠ složí pak přes 103 tisíc lidí. Nezanedbatelná část z nich bude ve studiu pokračovat, ostatní se ale budou poohlížet po novém zaměstnání. „Největší nápor absolventů na trh práce začíná tradičně v srpnu a září. Potom trvá několik měsíců, než trh všechny absolventy vstřebá. V roce 2008 bylo rekordně nejméně nezaměstnaných absolventů,“ vysvětlila generální ředitelka agentury Manpower Jaroslava Rezlerová.

Konkurence je kvůli propouštění ve firmách letos vyšší. Zatímco loni firmy braly „každého, kdo měl ruce a nohy“, letos si už vybírají. „Aktuálně je na pracovním trhu daleko vyšší konkurence uchazečů o zaměstnání v porovnání s loňským rokem. Již koncem roku 2008 jsme zaznamenali preferenci klientů o uchazeče s praxí,“ popsal Aleš Křížek, regionální manažer společnosti Robert Half International. Pokud absolventi chtějí práci, musejí se tak mírnit se svými mzdovými nároky. „V některých oborech klesly nástupní mzdy absolventů bez praxe přibližně o deset procent,“ dodal Křížek.


Další podrobnosti o stavu
 na trhu práci pro absolventy
si přečtěte v dnešním vydání deníkuJak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…