17. srpna 2007 19:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Banky se bojí půjčovat peníze

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Světová finanční krize vstoupila do druhé fáze. Trhy ve čtvrtek znejistila zpráva, že největší americký poskytovatel hypoték, Countrywide Financial, musel využít nouzové financování, aby mohl dostát svým závazkům.

Countrywide je zatím posledním z řady amerických hypotečních domů, které se v minulých týdnech dostaly do existenčních problémů. Za pádem amerických hypotečních bank stojí snaha poskytnout za každou cenu co největší objem hypoték. V posledních letech začaly banky půjčovat na bydlení i domácnostem, které by na ně dříve nedosáhly. Hypotéky si tak v USA mohli brát lidé s nižšími příjmy. I ti, kdo již v minulosti měli se splácením půjček potíže.

Nyní se ukazuje, že počet Američanů, kteří si nemohou splátky hypotéky dovolit, je mnohem větší, než banky čekaly.  Banky se snažily zachránit své peníze prodejem zastavených domů. Vysoká nabídka však srazila ceny nemovitostí a hypoteční banky utrpěly těžké ztráty.  Přestože krizi odstartovaly americké hypotéky, zasažen je i zbytek světa. Může za to rychlý rozvoj komplikovaných finančních nástrojů, tzv. derivátů.  Zatímco dříve si americké banky držely hypotéky ve svém portfoliu až do splacení, nyní se je snaží co nejrychleji prodat dalším investorům. Velkou část hypoték od nich skoupily investiční banky s cílem vytvořit z nich deriváty. Investiční banky sdružily individuální hypotéky do velkých balíků a každý balík potom rozdělily na několik dílů s různou úrovní rizika úpadku. Tyto díly pak rozprodávaly ostatním bankám a investičním fondům v USA i v zahraničí.Další podrobnosti o světové
finanční krizi
si přečtěte v sobotním vydání deníku


 

 

 


 

Viktor Hanzlík, Lidové noviny