31. srpna 2007 16:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Biopaliva zdraží naftu

biopaliva, nafta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy biopaliva, nafta (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Úderem dnešní půlnoci se na čerpacích stanicích začíná prodávat bionafta. Každý řidič by měl jezdit na naftu, do níž jsou přimíchávána dvě procenta metylesteru řepkového oleje (MEŘO). Podíl biosložky v palivech by se měl i nadále zvyšovat.

Od prvního ledna 2008 bude dvě procenta obsahovat i benzin a v lednu 2009 má podíl biosložky dosahovat 4,5 procent u nafty a 3,5 procenta u benzinu. Cena nafty se ale nezvedne okamžitě. „Většina pumpařů ještě bude mít nějaký čas zásoby staré nafty,“ konstatoval Roman Indráček ze Společenství provozovatelů čerpacích stanic.

Na distribuci bionafty je připravena i největší distributorská společnost ČEPRO. „Naše společnost ročně nakupuje a prodává dvě a půl miliardy litrů pohonných hmot. Většinu z nich čeká přimíchávání. Jsme přesvědčeni, že s přimícháváním biosložek nebudou žádné problémy,“ řekl člen představenstva společnosti ČEPRO Tomáš Zikmund.


Další podrobnosti o
zdražení nafty a biopalivech
si přečtěte v zítřejším vydání deníku