7. listopadu 2008 18:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Cena benzinu padá dolů

Benzin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzin | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

JIŘÍ BÖHM Řidiči mohou jásat. Ceny pohonných hmot v Česku razantně poklesly. Podle údajů společnosti CCS zaplatil motorista tento týden v průměru 27,10 Kč za litr benzinu Natural 95 a za naftu 28,52. A to zdaleka nebude poslední snižování cen. V příštích týdnech cena benzinu klesne o další desítky haléřů.

„Očekáváme zlevnění zhruba na úroveň dvaceti sedmi korun. V prvních měsících příštího roku můžeme benzin nakupovat i za dvacet šest korun,“ řekl LN analytik společnosti Patria Tomáš Vlk.

Tuzemské čerpací stanice se k dalšímu poklesu cen nechtějí vyjadřovat. „Byla by to čistá spekulace. Poslední čtyři měsíce je trh s ropou značně nepředvídatelný. Předpokládám, že na vývoj ceny ropy bude mít i vliv zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem,“ myslí si Ivan Indráček ze Společenství provozovatelů čerpacích stanic.

Právě klesající cena ropy na světových trzích je hlavním důvodem současného zlevňování pohonných hmot v Česku. V pátek ráno se ropa prodávala dokonce za méně než šedesát dolarů za barel. Před čtyřmi měsíci přitom stál barel ropy rekordních sto čtyřicet sedm dolarů a ještě minulý týden se ropa obchodovala za šedesát pět dolarů.

„Radikální propad cen ropy je způsoben klesajícím celosvětovým hospodářským růstem. Celá řada hlavních spotřebitelů ropy se potýká s recesí, což má samozřejmě vliv i na poptávku po ropě. Negativním faktorem je i posilující hodnota dolaru i výprodeje na akciových trzích,“ vysvětlil analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.


Další podrobnosti 
si přečtěte v sobotním vydání deníku

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz