12. října 2007 19:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Cena potravin už roste

Pečivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pečivo - ilustrační foto. | foto: David PortLidové noviny

PRAHA Za poslední týden zdražil chléb a mléko zhruba o korunu a další růst cen těchto potravin se očekává. U pekařských výrobků ceny porostou až o dvacet pět procent, u mléka o něco méně. Vše ale závisí na vyjednávání výrobců s prodejními řetězci. Podle údajů Českého statistického úřadu patřilo mléko, chléb a máslo mezi výrobky, u nichž se cena za poslední týden zvýšila nejvíce.

Litr polotučného mléka se v obchodech prodával za průměrnou cenu 17,16 korun, což je o více než korunu dráž než týden předtím. Přibližně o korunu více museli zákazníci také zaplatit za kilogram kmínového chleba, jehož průměrná cena činila 19,18 korun. Nejvíce podražilo máslo. Oproti minulému týdnu si za kilo lidé připlatili o4,86 korun více a jeho cena se tak vyšplhala na 139,30 korun.

Výrobci mléka, másla a zejména pečiva už začali ohlašovat další zdražování a podle analytiků mají slušné šance, že své zájmy při vyjednávání s řetězci prosadí. „To co požadují, nedosáhnou, ale nějakého zdražení ano,“ odhaduje výsledky vyjednávání agrární analytik Petr Havel. Podle něho mají výrobci řadu legitimních důvodů ke zvyšování cen. Mezi hlavní faktory vedoucí k růstu cen  potravin jsou zejména zvyšující se ceny energie, výkupní ceny zemědělských komodit, rostoucí platy, zvyšování cen nájmů a také navýšení byrokratické zátěže podnikatelů.


Další podrobnosti
o cenách potravin
si přečtěte v sobotním vydání deníku
 

Pavla Kozáková, Lidové noviny