27. června 2008 19:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Češi kupují ´chaty´ u moře

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Foto Profimedia.cz

PRAHA Klíče od svých nových apartmánů v bulharském Carevu dostane dnes první skupina Čechů. Na pobřeží Černého moře je pro ně vystavěla česká cestovní kancelář Alexandria. Tento developerský projekt je svého druhu unikátní, protože je zaměřen převážně na českou klientelu.

Je jedním z důkazů o tom, že bohatnoucí obyvatelé Česka stále častěji nakupují nemovitosti v zahraničí. Přímořské lokality přitom patří k nejoblíbenějším.

Cena apartmánů v Carevu se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci korun za metr čtvereční. Nejlevnější letní byt tam vyjde na necelých 1,3 milionu korun. „Největší zájem je o apartmány s přímým výhledem na moře a rozlohou od 60 do 80 metrů čtverečních,“ řekl výkonný ředitel Alexandrie Zdeněk Marek.

Ze celkového počtu 76 apartmánů již společnost prodala přes 20 procent a hlásí, že dalších 40 procent je již rezervováno. Společnost počítá s tím, že čtyři pětiny apartmánů prodá Čechům.

Pro Bulharsko přitom hovoří zejména nízká pořizovací cena, která je podle Marka třetinová oproti Středozemí, a nízké životní náklady. „Lidé to berou zejména jako dobrou investici,“ uvedl Marek. Po dobu, kdy vlastník svůj apartmán nebude využívat, totiž může využít služby agentury, která apartmán nabídne k pronájmu klientům cestovní kanceláře.


Další podrobnosti o
Češích, kteří nakupují nemovitosti v zahraničí
si přečtěte v sobotním vydání deníkuPavla Francová, Lidové noviny