8. dubna 2009 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Chcete si uložit peníze? Není kam

Narazit na volný trezor je stále obtížnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Narazit na volný trezor je stále obtížnější. | foto: Shutterstock

PRAHA Bankovní bezpečnostní schránky jsou v době ekonomické krize mezi Čechy oblíbeným prostředkem, jak uchovávat cennosti včetně finanční hotovosti. Velká část těchto trezorů tak již má svého nájemce a nalézt volnou trezorovou schránku nemusí být vůbec jednoduché. Řada bankovních poboček má již všechny obsazené, výjimkou nejsou ani čekací listiny.

„Zaplněnost bezpečnostních schránek se odlišuje místo od místa. Největší zájem o schránky je jednoznačně v Praze. Zde je téměř celá kapacita sejfů již vyčerpána. Celková - tedy celorepubliková -obsazenost se přitom pohybuje okolo 70 procent,“ potvrdila Kristýna Havligerová z tiskového centra České spořitelny.

Podobná situace panuje i v jiných bankách. „Poptávka po bezpečnostních schránkách v řadě případů převyšuje kapacitu trezorů. To je časté zejména na pobočkách ve větších městech,“ uvedla také Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky. Zaplněnost bankovních sejfů ze tří čtvrtin potvrdil také Ivo Měšťánek, mluvčí ČSOB.

Zájemcům o pronájem bankovních sejfů tak často nezbývá nic jiného, než obejít hned několik poboček. Je třeba počítat s tím, že největší zájem je o nejmenší a samozřejmě také nejlevnější schránky, které jsou rozebrány nejdříve. Například sejf o rozměrech jen 42x26x7 cm se dá teoreticky získat i za méně než 300 korun ročně. Prakticky ale nalézt takovou neobsazenou schránku je velmi obtížné.S tím, jak narůstá velikost trezoru, roste i cena za jeho pronájem. U těch největších se jedná o částku ve výši několika tisíc korun ročně.

Čekací listiny na sejfy

Poptávka lidí po bankovních schránkách jde ve velkých městech ještě dál. „V Praze a Brně, kde máme většinu kapacit trezorů už vyčerpanou, jsme zřídili čekací listiny. Jakmile se nějaký sejf uvolní, nabídneme jej klientovi, který je první na řadě,“ řekla Lucie Hálová, tisková mluvčí Volksbank.

Zájemci o bankovní sejfy se mohou setkat s dalšími omezeními. Přestože minimální možná doba pronájmu se udává jako měsíc, v některých konkrétních pobočkách jednotlivých bank je nabízen pouze pronájem na rok a déle. Některé banky se také snaží vysokou poptávku zájemců o sejfy tlumit tím, že trezorové schránky pronajímají pouze svým klientům, kteří mají v bance vedený účet.