27. srpna 2007 19:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Chcete vyšší dávky? Zkraťte mateřskou

Jak na tom budou rodiny s financemi od příštího roku? Čtěte úterní Lidové noviny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak na tom budou rodiny s financemi od příštího roku? Čtěte úterní Lidové noviny. | foto: David PortLidové noviny

PRAHA Ač vládní ministři tvrdí, že reforma veřejných financí se vyplatí všem, není to pravda. Především rodiče, jejichž potomci budou mít v době rozjezdu reformy (leden 2008) více než tři roky, spláčou nad výdělkem.

Pokud reforma projde a je velmi nepravděpodobné, že by ji neodsouhlasil senát, kde vládnou pravicoví politici a že by ji nepodepsal současný prezident Václav Klaus, čekají některé rodiče krušné chvíle. Budou si totiž muset vybrat, jak dlouho chtějí dávky pobírat.

Vláda zavádí takzvanou třírychlostní rodičovskou. V krátkosti, rodič si vybere dobu, kterou chce doma s dítětem strávit a podle toho mu vyměří příslušné dávky.

Zásadně se tak změní rodinné finance těch, kteří již malé dítě mají. První a nejpomalejší varianta počítá s tím, že si člověk rodičovskou dovolenou protáhne na celé čtyři roky.

Ekonomickým dopadům reformy
veřejných financí se věnuje několik
stran úterního vydání deníku