15. listopadu 2007 4:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Digitální TV? Potíže signálu

televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy televize |

PRAHA Starostlivě hledí k obloze a čekají, jak bude. Zaprší? Padne mlha? Bude sněžit? Pokud ano, mají lidé na Chodsku smůlu: televizní signál – nový, digitální – zřejmě nechytnou.

Právě Domažlicko se na konci srpna stalo první oblastí České republiky, kde analogový televizní signál stát zcela nahradil digitálním. A tamní zkušenosti mají posloužit při přechodu na digitální vysílání i v ostatních částech Česka.

Nová technologie má přinést kvalitnější obraz a více programů, na Chodsku je však realita jiná. „Jakmile začne souvisleji pršet, voda ve vzduchu signál rozbíjí,“ shrnul v týdeníku Euro zkušenosti některých chodských domácností tamější prodejce elektroniky David Rácz.
Jsou to jenom dětské nemoci, počkejte a bude to lepší, uklidňuje vládní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva. Případů, kdy nový signál zcela chybí, zaznamenává Česká televize, která na Domažlicku vysílá s Novou, ani ne desítky.

Vedoucí digitalizace v ČT Pavel Hanuš navíc ujišťuje, že digitální televizní signál není ke klimatickým vlivům výrazně náchylnější než současný analogový. Problémy s digitálním příjmem při špatném počasí způsobují prý i zastaralé či podomácku upravené anténní systémy.Další podrobnosti
o problémech s digitálním signálem
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku