7. března 2008 20:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Euru hrozí, že bude bojovat o přežití

Euro - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto | foto: Reprofoto

BRUSEL/PRAHA Někteří zástupci evropských společností se obávají o budoucnost eura jako evropské měny. Upozorňují na křehkou rovnováhu mezi jednotlivými evropskými institucemi a Evropskou centrální bankou. Síla a autorita evropských institucí by podle nich měla vzrůst.

„Myslíme si, že euro v delším horizontu nepřežije, pokud bude chybět určitý druh politické podpory v rámci celé Evropské unie,“ řekl na pravidelném zasedání ministrů financí eurozóny britskému listu Financial Times Ernest-Antoine Seilliére, prezident BusinessEurope, zastřešující panevropskou obchodní asociaci.

Evropské měně dělá problémy také neustále posilující kurz vůči americkému dolaru, který trhá historické rekordy. Silné euro znevýhodňuje evropské exportéry, jejichž zboží v USA zdražuje. Jejich konkurenceschopnost na světových trzích tak klesá. V těchto dnech se euro prodává za zhruba 1,54 dolaru. Před rokem to bylo asi 1,3 dolaru a před dvěma lety dokonce 1,2 dolaru.

Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku ale v posilování kurzu eura vůči americké měně žádný problém nevidí. „Importy zboží na neevropské trhy zdraží, tudíž bude cena vyváženého zboží dražší než dosud. V rámci konkurenceschopnosti zboží na světových trzích to naopak vyvolá tlak na oslabení eura,“ dodal Mach. Zpevnění eura prosazuje především Evropská centrální banka (ECB), která ústy svého předsedy Jean-Claude Tricheta upozorňuje na nebezpečí vyšší inflace. „Rizika měnové stability se ve střednědobém výhledu jasně zvyšují,“ prohlásil Trichet.

Podle Seilliéra by ale lepší než rozhodování ECB bylo zintenzivnění spolupráce mezi jednotlivými evropskými státy. Nelíbí se mu totiž, že o evropské měně rozhodují především velké evropské země.


Další podrobnosti
o budoucnosti Eura
si přečtěte v sobotním vydání deníku


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!