20. listopadu 2008 18:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Finanční krize nechává Čechy v klidu

Lidé se v souvislosti s finanční krizí ani tak nebojí o své úspory v bankách jako spíše o snížení blahobytu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se v souvislosti s finanční krizí ani tak nebojí o své úspory v bankách jako spíše o snížení blahobytu. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Nepanikaříme, i když máme mírné obavy. Nic nepodnikáme a věříme vládě. Tak vypadá postoj českých občanů k přetrvávající světové finanční krizi. Vyplývá to z průzkumu, který pro LN zpracovala agentura GfK, a také z podobného nezávislého průzkumu provedeného agenturou STEM/MARK.

Lidé v Česku se v souvislosti s finanční krizí ani tak nebojí o své úspory v bankách jako spíše o snížení svého blahobytu, zjistila agentura GfK poté, co vyzpovídala jeden tisíc respondentů starších 15 let po celém území republiky.

Více než polovina (52 %) občanů přiznává, že má větší či menší obavy, aby se jejich životní úroveň v důsledku světové finanční krize nesnížila. Strachem o svůj životní standard jsou nejvíce zasaženi obyvatelé středně velkých průmyslových měst (68 %), kvalifikovaní dělníci (65 %) a část populace nacházející se v předdůchodovém věku od 45 do 59 let. Obavy z poklesu životní úrovně přitom nesouvisí se stupněm vzdělání občanů – respondenti se základním a vysokoškolským vzděláním vyjádřili své obavy přibližně stejně často.

Na skutečnosti, že úspory v bankách nejsou bezprostředně krizí ohroženy, se shodlo 55 procent respondentů, zatímco 38 procent vyjádřilo obavy.  Poměrně vysokou míru důvěry v domácí bankovní systém potvrzuje fakt, že majitelé účtu se svými penězi téměř nehýbali. Pouze šest procent respondentů v průzkumu GfK se odhodlalo k výběru alespoň části vkladů z bankovních účtů.


Další podrobnosti
si přečtěte v pátečním vydání deníku