9. července 2008 19:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Francie zdraží šneky, klesají dodávky z Polska

Pochoutky, jako tato polévka se šneky , ve Francii podražily. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochoutky, jako tato polévka se šneky , ve Francii podražily. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA/PAŘÍŽ Na rostoucí životní úroveň ve východě Evropy doplatí francouzští gurmáni - zdraží jim šneci. Za oblíbenou pochoutku si Francouzi budou muset připlatit, protože dramaticky klesají dodávky šneků z východní Evropy, která byla donedávna jejich tradičním exportérem.

Především v Polsku a Maďarsku, ale i v Česku býval ještě před pár lety sběr šneků oblíbeným způsobem přivýdělku. Od vstupu do Unie se ovšem zvýšila životní úrověň obyvatel a čím dál méně sběračů se chce kvůli několika eurům trmácet mokrými loukami.

Lovce šneků nyní lákají lépe placené nabídky práce a zástupci francouzského potravinářského průmyslu varují, že přijde razantní nárůst cen této pochoutky.

„Objemy sběru šneků jsou teď například v Polsku menší než tomu bylo dřív,“ říká Ondřej Vyhnálek, zástupce firmy Helix, která se jako jediná v Česku zabývá exportem šneků do zahraničí.


Další podrobnosti
o poklesu dodávek šneků
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku


Pavla Francová, Lidové noviny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?