12. února 2008 20:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Hospodští se bojí o peníze

PRAHA Čeští poslanci budou ve středu projednávat návrh zákona, který dále omezuje kouření na veřejnosti. Jeho nejvíce diskutovaným bodem je zákaz kouření v restauracích a dalších místech společného stravování.

Asociace hotelů a restaurací ČR varuje, že zákaz kouření povede k poklesu tržeb až o 20 procent. „Každý extrém je špatný, jsem přesvědčen, že nekuřáckých restaurací bude přibývat, na druhou stranu by ale kuřáci neměli být perzekuováni,“ říká prezident asociace Pavel Hlinka.

Podle novely má být v restauracích a barech kouření absolutně zakázáno, s výjimkou prostor, které budou stavebně odděleny. Nyní stačí, aby místa pro kuřáky byla označena a dobře větrána. V praxi to ale znamená, že lze kouřit takřka všude.

V zemích, kde již absolutní zákaz kouření platí, se předpoklady o poklesu tržeb nenaplnily. V Bavorsku ale zákaz kouření v restauracích přiměl podnikavce k obcházení zákona.

Stačí si prý otevřít „soukromý“ klub a za malý poplatek do něj může přijít každý, kdo nechce chodit do nekuřáckých restaurací. „Jsem přesvědčen, že i u nás pak vzniknou podobné soukromé kluby,“ tvrdí Hlinka. To zásadně vylučuje poslanec Boris Šťastný z ODS, který novelu předkládá a je pro absolutní zákaz kouření. „Česká státní úprava neumožňuje vznik takových klubů,“ řekl Šťastný.

Další podrobnosti
o reakcích restauratérů
si přečtěte ve středečním vydání deníku
Pavla Francová, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!