28. listopadu 2007 21:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Jak se letos porcoval medvěd

Porcování medvěda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porcování medvěda. | foto: Lidové noviny

PRAHA Poslanci letos navrhují přerozdělit čtyřikrát méně peněz, než v předchozích letech. Stále ale chtějí při „porcování medvěda“ zaplatit ze státního rozpočtu bizarní projekty. Tři miliony ze státního rozpočtu na financování rekordního obletu Země za pomoci energie větru a slunce. I takové návrhy padaly na včerejší schůzi poslanecké sněmovny při projednávání státního rozpočtu.

Jako každý rok i letos dochází vposlanecké sněmovně k takzvanému porcování medvěda, tedy k tomu, že poslanci žádají finanční prostředky na investice do svých regionů. Mezi řadou návrhů přednesených jednotlivými poslanci ve druhém čtení zákona o státním rozpočtu figurovaly zejména žádosti komunistických poslanců.

Poslanec za KSČM Pavel Hojda žádal o tři miliony pro brněnskou Leteckou asociaci vrcholového sportu na oblet Země. Jedním z důvodů, proč by se měla tato akce uskutečnit, je podle Hojdy fakt, že v asociaci létá slečna Zejdová, která je držitelkou více jak desítky extrémních světových rekordů právě v bezmotorovém létání. Prostředky Hojda navrhl vzít z kapitoly Veřejná pokladní správa.

Kromě Hojdovy žádosti o financování obletu Země se na sněmovní půdě objevila i žádost o navýšení programu protidrogové politiky o 30 milionů korun. Ironií návrhu je, že jeho předkladatelka, poslankyně za KSČM Kateřina Konečná, navrhuje potřebnou částku odebrat z rozpočtu určeného na provoz Ústavu pro studium totalitních režimů.

Poslankyně argumentovala tím, že ústav původně požadoval a měl dostat zhruba 60 milionů a jeho rozpočet byl navýšen na 163 milionů. Ostatní poslanci požadovali většinou milionové částky na stavbu či rekonstrukci komunikací, hřišť, škol a kanalizací ve svých regionech. Ne všechny návrhy však mají šanci na schválení.

Další podrobnosti
o rozdělování státního rozpočtu
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku