18. února 2009 16:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Kdo stahuje, bude odstřižen

PRAHA Internetoví piráti v Česku by se měli mít na pozoru. Splní-li se totiž plány autorských organizací, mohli by být již za půl roku odstřihováni od sítě, pokud i po několika varováních nepřestanou nelegálně stahovat filmy, hudbu či software.

„Situace se pro nás oproti loňsku zlepšila, protože to funguje například ve Francii a spousta jiných zemí v Evropě se snaží zavést něco podobného,“ řekl Pavel Bodiš z české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Kromě Francie se v omezené míře provozuje model varování a následného odstřižení internetových pirátů i v Irsku a možnosti tohoto přístupu vážně zvažuje i Velká Británie.„Během šesti měsíců by podobný model  mohl fungovat i u nás,“ řekl Bodiš.

Ten by rád systém varování a odpojení rozšířil i o databázi pirátů, která by jim ztížila či znemožnila opakované přestupky či přechod ke konkurenci. „Byl by to ideální stav, kdybychom měli něco podobného jako mají banky, které se navzájem informují o problematických klientech,“ řekl Bodiš s tím, že jednání probíhají s největšími poskytovateli internetového připojení v zemi.


Další podrobnosti
o odpojování od inetrentu
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku


Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.