12. března 2008 21:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Na stavby silnic nejsou lidé

Stavba silnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba silnice - ilustrační foto. | foto: Michal KrumphanzlČTK

PRAHA České ministerstvo dopravy představilo nedávno plán na výstavbu stovek kilometrů nových silnic a dálnic. Dokonce již zajistilo i financování těchto projektů. Podle stavebních firem ale může plán narazit na nedostatek stavebních dělníků..

„Optimálnímu rozvoji infrastruktury v Česku brání nedostatek zaměstnanců,“ říká Martin Borovka, generální ředitel Stavby silnic a železnic (SSŽ). A to v době, kdy má Česko nejnižší nezaměstnanost za posledních deset let. V SSŽ se rozhodli situaci řešit dovozem dělníků z Vietnamu a Pákistánu.

„V naší firmě odhadujeme, že chybí zhruba 1000 zaměstnanců,“ řekl Borovka. Firmě už se přihlásili první zprostředkovatelé, kteří nabízejí získání pracovních sil z asijských zemí. Vše teď podle Borovky záleží na projektu zelených karet, který připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Takzvaná zelená karta by cizincům ze zemí mimo EU umožnila v Česku pracovat a dlouhodobě pobývat. V databázi míst pro zelenou kartu by se automaticky ocitlo každé místo evidované úřadem práce, které se třicet dní nepodařilo obsadit nikým z Česka nebo Evropské unie.


Další podrobnosti 
si přečtěte v čtvrtečním vydání deníku


Martina Roupcová, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!