8. dubna 2009 21:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Pevní operátoři si brousí zuby na zisky mobilů

Telefony - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefony - ilustrační foto. | foto: SiemensReprofoto

PRAHA Operátoři pevných linek vyrazili do boje o část ročních tržeb mobilních operátorů. Pomocí změny zákona chtějí přístup k mobilním sítím. Tvrdí, že se tak zvýší konkurence a sníží ceny.

Operátoři pevných linek GTS Novera, Volný a České radiokomunikace chtějí získat přístup i k mobilním službám. Pomoci by jim k tomu měla novela zákona o elektronických komunikacích, která by dala Českému telekomunikačnímu úřadu možnost nařídit mobilním operátorům, aby umožnili přístup ke své síti i pro ostatní – především pevné – konkurenty.

„Chceme odstranit nerovnovážnou situaci, která na trhu panuje. Zatímco mobilní operátoři běžně poskytují i služby pevných sítí, fixní operátoři mobilní služby nabízet nemohou,“ řekl předseda Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí Přemysl Klíma.

Mobilní operátoři se k otevření své sítě jiným operátorům zatím stavěli vždy negativně. V Česku tak neexistují takzvaní „virtuální“ mobilní operátoři, tedy firmy, které přeprodávají velkoobchodní nabídku vlastníků mobilní infrastruktury zákazníkům.

V zahraničí jsou přitom běžní, v Německu či Anglii jich existuje hned několik, jde například o obchodní řetězce Aldi, Tesco či Billa, kteří nabízejí obvykle levnější volání, ale většinou slabší servis a omezené služby. „T-Mobile se jednání s operátory nebrání, ale dosud jsme se neshodli na podmínkách výhodných pro obě strany. V neochotě k jednání problém není,“ řekla mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.


Další podrobnosti
o představách pevných operátorů
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku