3. prosince 2008 19:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Podvodníci lákají na falešné úvěry

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kvůli finanční krizi se množí případy, kdy lidé, kteří nedosáhnou na bankovní úvěr, naletí zprostředkovatelům půjček. Často tak ztratí své poslední peníze.

Jako třeba Karolína Klusáková z Prahy. Sedmadvacetiletá zdravotní sestra přišla tento týden o čtyři tisíce korun. Nedostala úvěr, a proto reagovala na inzerát „snadné půjčky“. A přišel šok. „Dostala jsem se do klasického soukolí vytloukání klínu klínem,“ popisuje svoje problémy mladá žena.

„Kvůli pokutě a nedoplatku z finančního úřadu mi narostly dluhy na dvaačtyřicet tisíc. V České spořitelně mi řekli, že ještě před půl rokem bych se svým sedmnáctitisícovým příjmem uspěla, ale poslali mě pryč. Po anabázích s několika dalšími bankami jsem zavolala na zprostředkovatelský inzerát,“ říká. Jenže za své peníze slibovaných padesát tisíc už neviděla...

Policie přiznává, že se podobné případy v poslední době množí. Často jde ale o legální záležitost. „Lidé v zoufalé situaci uzavřou smlouvu o zprostředkování a za to předem zaplatí peníze. Zprostředkovatelé, kteří slibují peníze i v případě špatné bonity klienta, mu nakonec řeknou, že se to nepovedlo,“ uvedl Pavel Průša, detektiv hospodářské kriminálky.

Časté jsou ale i vyloženě kriminální případy, kdy podvodníci oberou důvěřivce o mnohem větší částky. „Před časem kolegové obvinili muže, který v Brně a okolí z lidí podobným způsobem vylákal téměř půl milionu korun,“ říká Průša.


 
Více si o podvodech přečtěte
 ve čtvrtečním vydání deníkuJosef Hympl, Lidové noviny

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.