16. září 2007 20:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Pojišťovny chystají lustrace

Pojišťovny chtějí seznam bourajících řidičů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojišťovny chtějí seznam bourajících řidičů. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Past, kterou připravují pojišťovny na bourající řidiče, nakonec nemusí sklapnout. Deset pojišťoven poskytujících povinné ručení vlastníkům automobilů se chystá od počátku října zprovoznit registr nehod. Sdílením těchto informací chtějí pojišťovny zabránit řidičům přecházet po způsobení dopravní nehody z jedné pojišťovny do druhé. Plán pojišťoven však může narazit na zamítavé stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Dohoda, která řidičům znemožňuje polepšit si tím, že přejdou ke konkurenci, totiž naplňuje některé znaky kartelu.  Předseda ÚOHS Martin Pecina v rozhovoru s LN připustil, že přezkoumá podmínky vytvoření sdíleného registru nehod. „Pokud je to jen společná aktivita pojišťoven, která nevychází z nějakého předpisu nebo nařízení vlády, tak by v tom mohl být problém,“ uvedl Pecina. O tom, zda se případem začne ÚOHS zabývat, by se mělo rozhodnout dnes.


Další podrobnosti o pochybnostech 
Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
si přečtěte v pondělním vydání deníku


Petra Kyjonková, František Bouc

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.