7. září 2007 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Pojišťovny se řídí počasím

Znojmo - záplavy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znojmo - záplavy | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Stále častější výkyvy počasí nutí pojišťovny přizpůsobovat své služby. „V Česku byly největším impulsem povodně a záplavy z let 1997 a 2002, které jednoznačně přispěly k urychlenému vytvoření povodňových map,“ popisuje vývoj mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Česká asociace pojišťoven proto rozpracovala informace o záplavách a povodních v závislosti na riziku jejich frekvence. Pojišťovny tak mohou do povodňové mapy zařadit jakýkoli objekt v České republice, a odvodit tak odpovídající pojistné.

Oblasti, které postihují záplavy častěji než jednou za dvacet let, již nejsou pro pojišťovny zajímavé a zdejší objekty jsou téměř nepojistitelné. Vzhledem k výkyvům počasí můžeme očekávat, že si pojišťovny vypracují podobné mapy, jež budou zakreslovat riziko vichřice, krupobití či tíhy sněhu.

Ačkoliv v České republice nejsou živelné pohromy žádnou výjimkou, majetek má pojištěn jen zlomek lidí. V porovnání s ostatními státy Evropské unie si u nás předplácí riziko pouze polovina obyvatel. „Realitou posledních let je stagnace či mírný nárůst pojištění majetku občanů, což ale znamená, že dnes je propojištěnost výrazně nižší než počátkem 90. let,“ říká mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích. Velký problém je také s aktualizací pojištění, které se pojištěnci kvůli zvýšení sazeb vyhýbají. Většinou až po katastrofě pak zjistí, že jejich staré pojištění se týká již jen části majetku, nebo je znehodnoceno inflací.


Další podrobnosti o tom, jak
se pojišťovny přizpůsobují počasí
si přečtěte v pátečním vydání deníku


 

 

 

PETRA KYJONKOVÁ, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz