10. září 2007 19:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Postihne Škodu v Izraeli bojkot?

Škoda Octavia Scout | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Octavia Scout | foto: skoda-auto

JERUZALÉM/PRAHA Mladoboleslavská Škoda auto uspěla v tendru na dodání vozidel pro izraelskou vládu. Zda se uskuteční lukrativní obchod, teď ale není jisté. Ministr Jicchak Cohen, zodpovědný v izraelské vládě za náboženské otázky, totiž včera prohlásil, že auta německého koncernu Volkswagen bude bojkotovat.

K podobnému kroku vyzýval i ostatní členy vlády.

„Zvláště dnes, když se zvedá nová vlna lidí, kteří popírají holokaust, ho musíme připomínat,“ zdůvodnil Cohen svůj postoj. Tím, že nebude jezdit v německých autech, hodlá holokaustu projevit úctu. Bojkot německých výrobků přitom Izrael ukončil už koncem 60. let.

„Tendr proběhl. To, co se v Izraeli odehrává dál, na jiné rovině, nemohu komentovat,“ řekl LN mluvčí škodovky Jaroslav Černý. Kromě Škody Superb by měla izraelské ministry vozit ještě Audi A6. Nahradí tak volva, která vláda využívala od počátku 70. let.

S postojem Cohena nesouhlasí ani předseda Židovské obce v Praze František Bányai. „V dnešním propojeném světě je rozdělování výrobků podle země původu spíše nevhodné. Každý jedinec ale může mít různé pocity,“ řekl.

Další podrobnosti o sporu v Izraeli 
si přečtěte v úterním vydání deníku
Petra Kyjonková, Lidové noviny

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?