26. června 2007 7:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Průmysl táhnou cizí firmy

Mezi největší exportéry z Česka patří automobilka Škoda, která je vlastněna zahraničním kapitálem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi největší exportéry z Česka patří automobilka Škoda, která je vlastněna zahraničním kapitálem. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Privatizace řady průmyslových podniků do rukou zahraničního kapitálu se státu zřejmě vyplácí. Z čísel Českého statistického úřadu je totiž zřejmé, že firmy se zahraničními vlastníky rostou hospodářsky mnohem rychleji než ty, které jsou čistě v domácích rukou.

Zatímco průměrné tempo růstu tržeb v průmyslu v letech 2000 až 2005 bylo u celé České republiky 7,2 procenta, firmy pod zahraniční kontrolou rostly ve stejném období o 14 procent. „Vypadá to, jako by v této zemi byla jakási dvourychlostní ekonomika,“ uvedl Josef Vlášek ze statistického úřadu.

Počet průmyslových podniků se zahraničními vlastníky se mezi lety 2000 až 2006 takřka zdvojnásobil na téměř dva tisíce. Tvoří tak necelou čtvrtinu všech průmyslových podniků v zemi. Jejich tržby ale mají na celkových číslech zhruba šedesátiprocentní podíl.

Výhodou jsou pobídky
„Důvodem větší úspěšnosti těchto podniků jsou především daňové úlevy a pobídky, které domácí firmy nemají,“ domnívá se ale ekonom Pavel Kohout z PPF. Podle něj navíc většinu cizích podniků tvoří ty velké, které mají přístup ke státním penězům snazší než malé firmy. Jan Vejmělek z Komerční banky dodává, že dalším faktorem, který působí ve prospěch společností z ciziny, je často lepší know-how a větší zkušenosti. Tato výhoda již podle něj ale mizí s tím, jak se české firmy dostávají na úroveň těch ze západní Evropy.

Společnosti pod zahraniční kontrolou vytvářejí až tři čtvrtiny tržeb za přímý vývoz ze země. Na české firmy tak zbývá jen čtvrtina. „Je to hlavně proto, že podniky se zahraničními vlastníky mají lepší přístup na trhy v cizině,“ domnívá se David Marek z Patria Finance.

Další podrobnosti
o úspěchu zahraničních vlastníků
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.