28. prosince 2007 18:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Řetězce potraviny nezdraží

PRAHA Vstup do nového roku bude pro většinu obyvatel oproti očekávání levnější. Většina hypermarketů a supermarketů totiž neplánuje výraznější skokové zdražování potravin, které mělo být důsledkem zvýšení nižší sazby DPH z pěti na devět procent od 1. ledna 2008.

„Od 1. 1. se daňové změny do cen potravin nepromítnou prakticky vůbec,“ prohlásil jednatel řetězce Globus Petr Vyhnálek. Podobně reagovali i zástupci většiny dalších řetězců mezi nimi i Hypernovy, či Tesca. Před možným cenovým šokem v souvislosti se změnou DPH u potravin varovali někteří ekonomové a také opoziční politici.

Obavy z dramatického růstu cen dále zesílily poté, co meziroční inflace vystoupala v listopadu především kvůli růstu cen potravin na pět procent. Dosáhla tak svého více než šestiletého maxima.

Hlavní vlna zdražení měla přitom nastat na začátku ledna. Řetězce ale tvrdí, že cenová konkurence okamžitému zdražení potravin na pultech obchodů zabrání. „Zvyšování cen potravin proběhlo již během podzimu. Nynější růst DPH u potravin se pokusíme vzít na sebe,“ uvedla mluvčí Tesca Jana Matoušková.


Další podrobnosti
o cenách potravin po Novém roce
si přečtěte v sobotním vydání deníku


 

Najdete na Lidovky.cz