5. září 2007 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Škoda neuzná vady kvůli bionaftě

Čerpací stanice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice (ilustrační foto) | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Od soboty řidiči v Česku musí místo nafty tankovat bionaftu. Ta však za určitých okolností může způsobit poškození některých částí motoru. Výrobci automobilů se však k takovým závadám nebudou znát.

„Kdyby taková situace nastala, muselo by se to řešit individuálně. Pokud by se ukázalo, že to nebylo vadou motoru, ale vadou paliva, tak by se dotyčný musel obrátit tam, kde to vadné palivo načerpal. My bychom na toto záruku neposkytli,“ řekl Evžen Krauskopf, tiskový mluvčí největšího výrobce aut v Česku Škoda Auto.

Na koho se tedy budou moci majitelé vozů obracet, pokud jejich stroj bude poškozen kvůli palivu? „Pokud by bylo bezpečně prokázáno, že v důsledku tankování pohonných hmot s biopříměsí vznikla škoda na majetku, a čerpací stanice plnily nařízení v souladu se zákonem či vyhláškou a bylo prokázáno, že tak plnily správně, tak by za vzniklou škodu měl odpovídat stát,“ říká například advokát Josef Lžičař.


Další podrobnosti
o bionaftě
si přečtěte ve středečním vydání deníku


 

BEDŘICH KRATOCHVÍL

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.