24. března 2009 18:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: SMS ze zahraničí zlevní

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

ŠTRASBURK/PRAHA Evropská komise, zástupci evropského parlamentu a evropské rady se dohodli ve Štrasburku na podobě, kterou bude mít v příštích letech regulace volání ze zahraničí (takzvaného roamingu). Komise se rozhodla kromě hovorů regulovat i ceny krátkých textových zpráv SMS a přenesených dat.

SMS zaslaná ze zahraničí tak nebudou operátoři smět zpoplatnit vyšší cenou než jedenácti eurocenty (podle dnešního kurzu necelé tři koruny). „Počítáme s tím, že pod touto cenou si budou operátoři nadále konkurovat.

Komise bude pečlivě sledovat, jestli budou jejich ceny SMS na úrovni regulovaného maxima,“ řekl LN Martin Selmayr, mluvčí eurokomisařky pro informační společnost a média Viviane Redingové.

Změny zaznamená i„eurotarif“, tedy maximální povolené ceny volání ze zahraničí. Ze současných 45 eurocentů za minutu (podle přepočtu z loňského srpna, který se použil pro stanovení ceny na letošek 12,90 Kč s daní) se sníží cena již od 1. července na 43 eurocentů. Kvůli slabší koruně oproti loňsku se ale cena hovorného může nakonec pro Čechy i zvýšit.


Další podrobnosti
o zlevňování roamingu
si přečtěte ve středečním vydání deníku


 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!