Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Spořitelny se bojí o svůj byznys

Rodinný dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný dům. | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

PRAHA Nejvýhodnější formu spoření v Česku čeká podle spořitelen kolaps. „Já jsem na zrušení podpory stavebního spoření připraven,“ uvedl totiž premiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro včerejší Hospodářské noviny.

„Pokud by ke zrušení státní podpory skutečně došlo, znamenalo by to postupné zhroucení celého systému, ve kterém je zapojeno více než pět milionů obyvatel,“ řekl LN tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Za nepodložený považuje Šedivý premiérův výrok, že stavební spoření už dávno nemá charakter stavebního spoření. „Jen v roce 2007 si lidé ze systému stavebního spoření půjčili odhadem více než sedmdesát miliard korun. Další peníze investovali do bydlení klienti, kteří si vybrali peníze po pětiletém spoření. Stavební spoření je vedle hypoték nezastupitelným pilířem financování bydlení,“ dodal Šedivý.

Podle analytiků by tyto změny mohly vést k postupnému poklesu zájmu o úvěry na bydlení, a to i přesto, že v krátkém časovém horizontu by naopak došlo k obrovskému nárůstu zájmu o tento typ spoření. Lidé by totiž začali spoření hojně uzavírat tak, aby ještě stihli využít stávajících výhodných podmínek.

„Na druhou stranu by zrušení podpory stavebnímu spoření bylo krokem správným směrem, protože narovná současné neférové podmínky v oblasti investování v České republice,“ konstatoval Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Další podrobnosti o Topolánkově úmyslu zrušit státní
 podporu stavebního spoření a reakce expertů
si přečtěte v sobotním vydání deníku
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?