19. října 2007 19:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Stát více omezí kamiony

Kamiony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamiony. | foto: Luboš Pavlíček ČTK

PRAHA Dohoda o víkendovém provozu kamionů na dálnicích a rychlostních silnicích v Česku je stále v nedohlednu. Ministerstvo bude předkládat pouze svůj návrh.

Podle Sdružení autodopravců Česmad Bohemia však toto opatření nesníží nehodovost na silnicích, ale pouze přesune dopravní špičku nákladních aut na jiné dny, způsobí chaos a ohrozí konkurenceschopnost podniků v Česku.

Zástupci znepřátelených stran se minulý týden nedohodli na kompromisním návrhu. „Je těžké hledat společnou řeč, je to, jako by se sešli hajní a pytláci,“ popsal jednání obou stran Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy. To pravděpodobně předloží vládě svůj vlastní návrh, který rozšíří zákaz sobotní a páteční jízdy kamionů z prázdninového období na celoroční.
„Největší boj se pravděpodobně odehraje ve sněmovně,“ odhaduje Hanzelka. Do vlády by se tento materiál měl podle Hanzelky dostat v listopadu nebo prosinci, a pokud půjdou jednání dobře, mohla by nová směrnice platit již od léta příštího roku. V opačném případě by nový předpis vstoupil v platnost (pokud vůbec) až od ledna 2009.

Ministerstvo je však připraveno zapracovat některé připomínky odpůrců do svého návrhu. Jedná se například o návrh asociace krajů, která požaduje rozšíření výjimek zákazu na vozidla přepravující materiál související se stavebními pracemi.


Další podrobnosti
o omezení kamionové dopravy
si přečtěte v sobotním vydání deníku


Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz