4. října 2007 20:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Tankování bude rychlejší

PRAHA Stačí natankovat a jet. První expresní benzinová pumpa bez lidské obsluhy začala od včerejšího dne fungovat v Praze Průhonicích. Řidič potřebuje jen platební kartu, kterou vsune do speciálního bankomatu, navolí počet litrů, který chce odčerpat, zaplatí a jede dál.

Právě na tento způsob tankování vsadila společnost W.A.G. minerální paliva. Projekt bezobslužných čerpacích stanic dostal jméno Tank & Go a jeho provozovatel očekává na českém motoristickém trhu o tuto novinku velký zájem.

„Naše společnost se snaží o moderní pojetí čerpací stanice jako takové. Parametry, které jsou v západních zemích běžným standardem, hodláme převést i do České republiky a dále je zdokonalovat,“ říká Martin Voháňka, generální ředitel a předseda představenstva společnosti W.A.G. minerální paliva.

Čerpací stanice na podobném principu se podle mluvčího projektu Tank & Go Karla Křivana osvědčily například v sousedním Německu nebo ve Švýcarsku, kde je více než šedesát procent z celkových 4280 čerpacích stanic plně automatických.

Srdcem čerpací stanice je takzvaný tankomat, který je funkčně i vzhledově podobný klasickému bankomatu. Člověk do něho jednoduše vloží svou kartu, zadá PIN a volbu příslušného jazyka. Poté si zvolí částku, za kterou chce natankovat, a může začít čerpat benzin nebo naftu do auta až do výše stanoveného finančního limitu.

Další podrobnosti si přečtěte
v pátečním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz