13. září 2007 18:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Těžba uranu se odkládá

Uranový důl Rožná na Žďársku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uranový důl Rožná na Žďársku. | foto: zdroj: Státní podnik Diamo.Reprofoto

PRAHA Celosvětová poptávka po uranu stoupá a s ní i zájem o těžbu této suroviny v České republice. Její dobývání je tedy ekonomicky výhodné, ale neodpovídá státní energetické koncepci a občané si ji ve svém okolí nepřejí. To jsou hlavní důvody, proč se v Česku v blízké době těžba rozšiřovat nebude.

V současnosti se uran stále těží v Dolní Rožínce v okrese Žďár nad Sázavou. Stát chtěl původně dobývání suroviny utlumit, a tak o ni projevil zájem australský investor, společnost Uran Limited.

Ministerstvo průmyslu se ale letos v únoru rozhodlo, že si nejméně do konce roku 2008 důl ponechá. „Pro stát je výhodnější, když si zásoby, o kterých víme, v této chvíli vytěží sám. Pokud se ukáže, že jsou v této oblasti další ložiska, budeme uvažovat o vstupu dalšího investora,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský.

Ve hře o těžbu uranu ale není pouze důl v Rožínce. Společnost Timex Zdice, která Uran Limited v ČR zastupuje, požádala ministerstvo životního prostředí o povolení průzkumu i v Jamné, Brzkově-západě a Polné. Ministerstvo ale výzkumné práce nepovolilo.

Australská společnost se nehodlá myšlenky
těžit uran v Česku vzdát.
Jaké má šance v budoucnu?
Přečtěte si v pátečním vydání deníku
Petra Kyjonková, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz