10. ledna 2008 21:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Turisté si oblíbili Temelín

Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín | foto: Lidové noviny

PRAHA Návštěvnost Temelína i Dukovan rok od roku roste. Temelín už totiž není jen předmětem politických šarvátek mezi českou a rakouskou stranou, ale nově i turistickou destinací.

Jen v roce 2007 navštívilo Temelín rekordních 26 875 návštěvníků. I proto včera elektrárenský gigant ČEZ otevřel poprvé v historii stánek na brněnském veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2008.

„Je to dobrý marketingový tah. Ve vyspělých státech je běžné, že velké koncerny zpřístupňují lokality veřejnosti,“ řekl  Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Jak Temelín, tak i Dukovany navštěvují především studenti. Zajímavostí je, že více než dvacet šest procent zájemců je z Rakouska.

„Je to logické. Právě kvůli sporům ohledně Temelína se ČEZ snaží zpřístupnit elektrárnu Rakušanům a ukázat jim, jak funguje,“ dodal Petr Spilka, mluvčí Dukovan. Lze se dostat i dovnitř Dukovan nebo Temelína. Vyžaduje to ale zvýšenou bezpečnost. „Návštěvníkům musí být nad 15 let a musí mít s sebou speciální ostrahu,“ řekl Spilka.

Další podrobnosti o zpřístupňování českých
 elektráren si přečtěte v pátečním vydání deníku

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.