14. června 2007 7:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: V Česku možná zdraží voda

Voda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda | foto: Reprofoto

PRAHA O deset procent ročně se může zvýšit cena vody, pokud vodárny nedostanou dotace z EU.

Martina Bursíka čeká tvrdý oříšek. Evropské komisi se totiž nelíbí smlouvy mezi vodárnami a obcemi, které zajišťují dodávky vody do českých domácností i firem. Brusel kritizuje především délku uzavíraných smluv, které jsou často až na dvacet pět let.  

Ministr, který za českou vládu s Bruselem jedná, podotkl, že potíže jsou dlouhodobé. „Problém nastal už na začátku devadesátých let, kdy vznikaly velmi nestandardní smlouvy výhodné hlavně pro soukromé vodárenské společnosti,“ říká Bursík.  Brusel požaduje kratší dobu platnosti smluv. To však vodárnám ani obcím nevyhovuje. Čím déle smlouva trvá, tím lepší z ní plynou podmínky. Vodárna má na několik let zajištěn odbyt služeb a může obcím nabídnout výhodnější cenu vodného a stočného.

Současná kritika Evropské komise může mít na české vodárenství dalekosáhlý dopad. Česká republika se totiž zavázala splnit do roku 2010 evropské normy na čištění odpadních vod, což si podle propočtů ministerstva životního prostředí vyžádá investice za desítky miliard korun. Značná část těchto peněz přichází z evropských strukturálních fondů a právě tyto finanční dotace jsou ohroženy. Pokud nedojde k požadovaným změnám, především ke zkrácení doby platnosti smluv, může tento důležitý tok vyschnout.

 Další podrobnosti o možném
zdražení vody a evropský dotacích
 si přečtěte v dnešním vydání deníku