10. března 2008 22:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Velký flám za státní peníze

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Vánoční večírky za milion korun, luxusní dary za statisíce, či dokonce jazykový kurz za 183 tisíc pro zaměstnance ve výpovědní lhůtě. To jsou ukázky výdajů, které v minulých letech vynakládala Česká konsolidační agentura (ČKA). Tedy instituce, jejíž poslání spočívalo až do jejího uzavření na konci minulého roku ve vytěžení peněz pro stát z těžko vymahatelných dluhů.

Kontrolní zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který včera projednávala vláda, zaskočila i některé ministry. „Muselo to být pořádné mejdlo. To tedy údiv ve vládě samozřejmě vzbudilo,“ uvedl vicepremiér Petr Nečas v reakci na zprávu o opulentních vánočních večírcích. Ze zjištění NKÚ vyplývá, že ČKA takto proplýtvala miliony korun.

Kontrolní zprávu dodal podle sdělení ministra financí Miroslava Kalouska NKÚ Úřadu vlády již před parlamentními volbami v roce 2006. Vláda se jí však až do včerejška nezabývala.

Kalouskův předchůdce Bohuslav Sobotka tvrdí, že o této zprávě nevěděl. „Nedisponoval jsem žádnými poznatky o nehospodárnosti ČKA. Pakliže bych tyto informace měl, předal bych je dozorčí radě agentury k prošetření,“ řekl Sobotka.


Další podrobnosti
o plýtvání ČKA
si přečtěte v úterním vydání deníku


Vojtěch Bednář, Lidové noviny

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.