18. srpna 2008 20:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Zabetonované hypotéky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Zájemci o hypotéky, kteří s napětím očekávají zlevňování těchto půjček, musí být silně zklamáni. Zatím žádná z hypotečních bank nereagovala na poslední snížení klíčové sazby národní bankou, které její rada schválila už předminulý čtvrtek (7. srpna).

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, přitom klesla poprvé od dubna 2005, a to na hodnotu 3,5 procenta. Zatímco reakce bank v případě nárůstu sazeb v posledních třech letech byla u hypoték velmi rychlá, nyní banky se změnou – se zlevněním – úvěrů nijak nespěchají.

„Vývoj tržní úrokové sazby sledujeme a podle potřeby jsme připraveni reagovat,“ uvedla mluvčí Hypoteční banky Pavla Hávová. Podobně nekonkrétně se vyjadřují zástupci i dalších hypotečních bank. „O změně sazeb u hypotečních úvěrů můžeme uvažovat až v okamžiku, kdy odezní krátkodobé výkyvy a tržní sazby budou stabilnější,“ řekla Pavla Plachá z firemní komunikace České spořitelny.

Nechuť zlevňovat hypoteční úvěry je patrná ze všech stran. Jako pravé memento působí stále přetrvávající hypoteční krize v USA. „Banky v České republice jsou nyní výrazně opatrnější a nedávají hypotéku každému zájemci, jako to bylo ve Spojených státech,“ uvedl Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.


Další podrobnosti o tom, proč 
banky nezlevňují hypotéční úvěry,
si přečtěte v úterním vydání deníkuAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!