16. dubna 2008 20:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Zájem o centra zvolna opadá

Nákupní centrum Chodov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupní centrum Chodov | foto: Michal DoležalČTK

PRAHA V České republice existuje přes dvě stě padesát obchodních center. Přestože jejich počet nadále poroste, již dnes mají některá z nich existenční problémy. Kupříkladu jen v Praze se s nedostatkem zákazníků potýká obchodní centrum Šestka blízko ruzyňského letiště, Nové Butovice nebo vršovický Eden.

„Důvody současných problémů některých nákupních center mohou být v tom, že se nedokážou prosadit v méně vhodných lokalitách či v lokalitách s vysokou mírou nasycení trhu,“ řekl LN analytik společnosti Incoma František Diviš.

Domnívá se, že tento problém se může projevit až po několika letech, když se v blízkosti obchodního centra začnou postupně objevovat další konkurenční projekty, které přetáhnou část klientely.
„Další příčinou může být například nevhodně zvolený nájemní mix, vnitřní struktura centra nebo časté střídání vlastníků,“ dodal Diviš.

Boom obchodních center však prozatím pokračuje – v loňském roce bylo otevřeno šest nových nákupních center, letos má přibýt dalších dvanáct. „Těžko odhadovat, u jakého čísla se finální počet nákupních center v Česku zastaví,“ podotkl Tomáš Drtina z Incomy.

Další podrobnosti
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku
Radek Šalanda, Jiří Böhm