9. října 2008 21:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Zájem o koupi bytu klesá

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Po dobách neuvěřitelného boomu dolehly na obchod s nemovitostmi v Česku časy půstu. Poptávka po koupi bytů se v letošním roce snížila až o 30 procent. A odborníci varují, že bude hůř. „Je zjevně vidět začátek poklesu zájmu. Prodejcům bytů přestávají zvonit telefony,“ řekl Ivan Žikeš, viceprezident Asociace realitních kanceláří.

Podle něj poptávka po bytech poklesla rozhodně již o 30 procent. Ještě na jaře byl přitom propad zájmu o nemovitosti „pouze“ dvacetiprocentní. Snížený zájem o koupi bytu se promítá i do ceny, za kterou se dá byt prodat. „Mluví se o poklesu ve výši 20 procent,“ upřesnil Žikeš. Nejvíce se snížení cen projevuje u panelákových bytů na sídlištích.

„Nejvíce ceny poklesnou u bytů v panelákových sídlištích na okraji Prahy. Na menších městech bude ale pokles méně znatelný, protože cena nemovitostí tam ani tolik nevzrostla,“ vysvětlila Markéta Šichtařová, analytička Next Finance. Podle ní budou ceny bytů na konci příštího roku v průměru o deset až patnáct procent nižší než dnes.

„Do budoucna bude pokles určitě pokračovat,“ řekla Šichtařová. Jedním z důsledků světové finanční krize je totiž zpomalení globální ekonomiky. To samozřejmě ovlivní i Česko, jehož hrubý domácí produkt (HDP) by měl růst jen 3,5 procenta. Nižší růst HDP v důsledku znamená i nižší příjmy obyvatelstva. Lidé si tak budou moci dovolit za bydlení utrácet méně peněz.

S tím, že se situace ještě zhorší, souhlasí i Žikeš. „Naplno nás to zasáhne za půl roku,“ upozornil. Mnoho developerů totiž podle něj nebude mít komu své nové byty prodat. Počítali s větším zájmem, než jaký je dnes reálný. Lidé nyní začínají mít stále větší problémy získat hypotéku.


Další podrobnosti
o dopadech  krize
si přečtěte v pátečním vydání deníku


Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.