25. března 2008 22:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Zelené dotace pro rodiny

Šéf „zeleného“ resortu Martin Bursík v úterý spustil dotační program, který se netají ambicí udělat z vesnic a předměstských částí zahalených do smogu oázu čistého vzduchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf „zeleného“ resortu Martin Bursík v úterý spustil dotační program, který se netají ambicí udělat z vesnic a předměstských částí zahalených do smogu oázu čistého vzduchu. | foto: mu

PRAHA Vláda se rozhodla, že zatočí s kotli na uhlí. Pomoci jí k tomu mají evropské peníze. Šéf „zeleného“ resortu Martin Bursík v úterý spustil dotační program, který se netají ambicí udělat z vesnic a předměstských částí zahalených do smogu oázu čistého vzduchu.

České domácnosti mohou žádat stát o dotaci na výměnu starých kotlů za ekologičtější a do konce roku 2013 na to mohou z evropských dotačních fondů vyčerpat až 20 miliard korun.

„Doposud mohly domácnosti čerpat peníze jenom ze státního. Nově to půjde i z evropských dotačních fondů. Balík peněz z Evropy je nepoměrně větší,“ vysvětlil LN tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Ministerstvo si od peněz z evropského dotačního programu slibuje zásadní změnu. Nelíbí se mu, že české domácnosti stále nechtějí upustit od zažitého modelu, že do kotle patří pouze a jenom uhlí. Vytápění uhlím je významným zdrojem znečištění ovzduší především prachovými částicemi, ale rovněž oxidem uhličitým. Navíc uhlí je neobnovitelný zdroj, jehož dobývání poškozuje krajinu.

I proto chce ministerstvo životního prostředí přimět české rodiny, aby přešly na vytápění tepelnými čerpadly, kotli na biomasu a solárními systémy. „Cílem je, aby co nejvíce z 450 tisíc domácností přešlo na ekologičtější způsob vytápění. My jim nabízíme pomocnou ruku v podobě finanční podpory,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

Podpora u kotlů na biomasu a solárních panelů může dosáhnout až 50 procent pořizovacích nákladů, u tepelných čerpadel až 30 procent nákladů.

Další podrobnosti
si přečtěte ve středečním vydání deníku


Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ ŘEDITEL – STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč