5. června 2015 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak předejít sporům? Zřekněte se dědictví, klidně za úplatu

Dědictví je rovněž možné vázat třeba na splnění různě definovaných podmínek – syn bude dědit, jen pokud dostuduje vysokou školu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dědictví je rovněž možné vázat třeba na splnění různě definovaných podmínek – syn bude dědit, jen pokud dostuduje vysokou školu. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

Pokud v rodině hrozí hádky kvůli dědictví, vyplatí se u notáře rovnou dohodnout takzvané zřeknutí se dědického práva. Klidně i za libovolnou úplatu. Nově je potřeba si také ohlídat, aby člověk nezdědil až moc dluhů.

Po léta platilo, že dědit je možné na základě zákona či závěti. Nový občanský zákoník ale zavedl mnoho nových možností, jak lze s majetkem před vlastní smrtí naložit. S dědicem je možné například sepsat takzvanou dědickou smlouvu. Komukoliv jde přenechat určitou věc formou odkazu. Dědictví je rovněž možné vázat třeba na splnění různě definovaných podmínek – syn bude dědit, jen pokud dostuduje vysokou školu. Nová pravidla se však zatím příliš neuchytila. Lidé tak častěji zůstávají u vyzkoušených závětí.

Podle místopředsedy Nejvyššího soudu a odborníka na dědické právo Romana Fialy sice nové instituty lákají, ale když se lidé doslechnou o jejich úskalích, raději je nevyužijí. „Například když se dozvědí, že dědickou smlouvu nemohou pořídit o celém majetku, ale jen o jeho třech čtvrtinách. Raději tak napíšou závěť, protože tu mohou pořídit o celém majetku. Chovají se jednoduše řečeno pragmaticky,“ říká Fiala.

Zřeknutí se ještě za života

Naopak takzvané zřeknutí se dědictví ještě za života se podle notářů celkem využívá. „Může jím dojít za života zůstavitele k vypořádání mezi potenciálními dědici, může se předejít sporu,“ říká čestný prezident Notářské komory ČR Martin Foukal. Tuto možnost vítá i jeho nástupce ve funkci šéfa komory Radim Neubauer.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?