Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak předejít sporům? Zřekněte se dědictví, klidně za úplatu

Dědictví je rovněž možné vázat třeba na splnění různě definovaných podmínek – syn bude dědit, jen pokud dostuduje vysokou školu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dědictví je rovněž možné vázat třeba na splnění různě definovaných podmínek – syn bude dědit, jen pokud dostuduje vysokou školu. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

Pokud v rodině hrozí hádky kvůli dědictví, vyplatí se u notáře rovnou dohodnout takzvané zřeknutí se dědického práva. Klidně i za libovolnou úplatu. Nově je potřeba si také ohlídat, aby člověk nezdědil až moc dluhů.

Po léta platilo, že dědit je možné na základě zákona či závěti. Nový občanský zákoník ale zavedl mnoho nových možností, jak lze s majetkem před vlastní smrtí naložit. S dědicem je možné například sepsat takzvanou dědickou smlouvu. Komukoliv jde přenechat určitou věc formou odkazu. Dědictví je rovněž možné vázat třeba na splnění různě definovaných podmínek – syn bude dědit, jen pokud dostuduje vysokou školu. Nová pravidla se však zatím příliš neuchytila. Lidé tak častěji zůstávají u vyzkoušených závětí.

Podle místopředsedy Nejvyššího soudu a odborníka na dědické právo Romana Fialy sice nové instituty lákají, ale když se lidé doslechnou o jejich úskalích, raději je nevyužijí. „Například když se dozvědí, že dědickou smlouvu nemohou pořídit o celém majetku, ale jen o jeho třech čtvrtinách. Raději tak napíšou závěť, protože tu mohou pořídit o celém majetku. Chovají se jednoduše řečeno pragmaticky,“ říká Fiala.

Zřeknutí se ještě za života

Naopak takzvané zřeknutí se dědictví ještě za života se podle notářů celkem využívá. „Může jím dojít za života zůstavitele k vypořádání mezi potenciálními dědici, může se předejít sporu,“ říká čestný prezident Notářské komory ČR Martin Foukal. Tuto možnost vítá i jeho nástupce ve funkci šéfa komory Radim Neubauer.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!