Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lom ČSA dosáhne územních limitů už letos

MOST Severočeský Lom ČSA již letos narazí na územní limity schválené před 17 lety vládou a bude muset omezovat těžbu hnědého uhlí. ČTK to dnes oznámila skupina Czech Coal, která prostřednictvím Mostecké uhelné (MUS) disponuje největšími uhelnými zásobami v České republice.

Po roce 2012 by klesla těžba v dole ČSA na polovinu, tedy zhruba na 2,5 milionu tun ročně. Kolem roku 2020 by při stávajících limitech byla těžba zastavena. Limity neohrozí lom Vršany, kde zásoby vydrží až do roku 2058.

Uhelná společnost je připravena pokračovat v těžbě za hranicí limitů dolu ČSA, informoval dnes ČTK Radek Stavěl, mluvčí společnosti Czech Coal. Mostecká uhelná by do zpřístupnění zásob za limity investovala až 22 miliard korun.

"Předpokladem je, že nebudou platit politické překážky pro realizaci tohoto projektu. Chaotická politická situace ve vztahu k limitům totiž zatím představuje neúměrné investiční riziko," řekl předseda představenstva MUS Vasil Bobela.

Připravených 22 miliard korun chce skupina využít na investici do nové těžební technologie a současně na vypořádání všech střetů zájmů, včetně přesídlení Horního Jiřetína a Černic. "Vzhledem k poptávce zákazníků, zejména teplárenských a elektrárenských společností, považujeme dlouhodobý záměr těžit v našem platném dobývacím prostoru za naši povinnost," uvedl Bobela.

Vršany to jistí
V rámci limitů obsahuje lom ČSA ještě 48 milionů tun hnědého uhlí. Czech Coal proto prozatím zahájí řízené snižování produkce a kolem roku 2020 bude nucena v lokalitě ČSA těžbu dočasně zastavit. Po roce 2012 bude muset klesnout objem těžby v ČSA na polovinu stávající úrovně, tedy zhruba na 2,5 milionu tun ročně.

"Připravujeme technické a obchodní řešení pro dotěžení a doprodej uhelných zásob v rámci limitů, o kterém budeme své zákazníky včas informovat," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Czech Coal Petr Pudil.

Za hranicemi limitů se v této lokalitě přitom nacházejí největší zásoby uhlí v České republice v rozsahu tři čtvrtě miliardy tun. Omezení těžby v důsledku limitů se ovšem nedotkne druhé hlavní lokality skupiny Czech Coal, lomu Vršany, který jako jediný v ČR může uhlím zásobovat zcela nový moderní zdroj s vysokou účinností nahrazující staré uhelné elektrárny, a to až do roku 2058.

Skupina Czech Coal bude s dostatečným předstihem projednávat další postup se zaměstnanci, odborovými organizacemi i příslušnými úřady. V případě setrvání platnosti limitů by totiž mělo být nejpozději do roku 2021 zrušeno přibližně 2700 pracovních míst přímo ve skupině. Podle Stavěla se včetně dodavatelů a dalších návazných profesí jedná přibližně o 9500 lidí, kteří přijdou o práci.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.