Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Loňský schodek klesl o desítky miliard

PRAHA Stát loni hospodařil se schodkem 66,4 miliard korun. Překvapivou zprávu o stavu rozpočtu za rok 2007 zveřejnilo ministerstvo financí, které původně plánovalo schodek 91,3 miliardy.

Za lepšími výsledky podle šéfa rezortu Miroslava Kalouska stojí dobrý vývoj ekonomiky, nižší loňské výdaje státu a zároveň vyšší příjmy z daní. Už v říjnu ministerstvo díky lepší hospodářské situaci odhadlo letošní schodek rozpočtu na 81 miliard korun.

Do lepšího hospodaření se podle Kalouska promítla i nižší nezaměstnanost, růst platů a mezd, a tím i nižší výdaje na sociální dávky. "Tyto lepší než očekávané výsledky jsou společným znakem všech zemí eurozóny," uvedl Kalousek.

Výsledky hospodaření státu podle ministra ukazují, že správci jednotlivých rozpočtových kapitol, tedy především ministerstva, nejsou schopni reálně utratit přidělené peníze. Ke konci loňského roku bylo totiž v rezervních fondech 96,6 miliardy korun. Proto chce ministr navrhnout vládě zvláštní režim správy fondů, který by utrácení těchto peněz reguloval.

Analytici: Mohlo to být ještě lepší
"Dobrý výsledek jsem očekával. Potvrdilo se, že (premiér) Topolánek podvedl občany, když při prosazování tzv. reforem strašil údajným deficitem přesahujícím čtyři procenta HDP," reagoval na čísla stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty stojí za lepším stavem veřejných financí i hospodaření obcí a krajů. Důvodem je i fakt, že dosud nebyly schváleny programy EU, na které si obce schovávají peníze.

Překvapivě nízký schodek považují za dobrou zprávu i ekonomové. Přesto by podle nich deficit mohl a měl být ještě nižší. "Je to pozitivní zpráva pro finanční trhy, podpora kurzu koruny," reagoval analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Při takových výsledcích není podle něj důvod nemít za cíl vyrovnaný rozpočet do roku 2010.

"To je velmi dobrá zpráva. Přesto si myslíme, že někteří investoři počítali díky rychlejšímu než očekávanému růstu ekonomiky s ještě nižším deficitem," doplnil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Ten se obává, že rok 2007 přinesl jen dočasné zlepšení rozpočtu dané pouze překvapivým růstem ekonomiky. Ten by přitom měl v roce 2008 zpomalit.

"Rozpočet se svezl s ekonomickým růstem, pokladna se plnila hlavně díky historicky nejdynamičtější spotřebě domácností," souhlasil Michl. Jednou z možností úspor je podle něj krotit požadavky ministerstev, která permanentně nadhodnocují odhady potřeby peněz na výdaje. Letošní rozpočet zatím počítá s deficitem necelých 71 miliard korun. Podle Kalouska nebude zcela určitě vyšší, ale spíše nižší.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz