3. prosince 2008 21:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lufthansa koupí rakouské aerolinie

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

FRANKFURT Vedení německé letecká společnosti Lufthansa schválilo akvizici problémových rakouských aerolinií Austrian Airlines (AUA). Lufthansa koupí 41,56 procenta AUA od rakouské státní holdingové společnosti ÖIAG a dohromady vytvoří největší evropské aerolinie.

Lufthansa uvedla, že podle dohody zaplatí až 377 milionů eur v závislosti na výsledcích. S rakouskou stranou vyjednávala o ceně od listopadu. A přes potíže, s kterými se letecké odvětví potýká, má nová společnost podle Lufthansy dobré vyhlídky.

Lufthansa převezme státní podíl AUA za 366 tisíc eur plus opci, která by ji mohla stát kolem 162 milionů eur. Pohyblivá část ceny bude záviset na budoucím ekonomickém výsledku AUA a na tom, jak si povedou ceny akcií německé společnosti. Zbývající podíl AUA, který rakouská vláda nevlastní, vyjde Lufthansu na 215 milionů eur při ceně 4,44 eura na akcii.

Informace přišla na finanční trh krátce před závěrem dnešního obchodování. Emise Lufthansy posílila o 0,34 procenta na 10,36 eura a akcie AUA vyskočily o 40 procent na 3,70 eura, napsala agentura Reuters.

Privatizaci zadlužených rakouských aerolinií provázely mnohé potíže. V říjnu nevyužil termín pro podání závazných nabídek žádný ze tří uchazečů, kteří zůstali v polovině září na užším seznamu. Původně se o 43 procent akcií AUA ucházelo 15 zájemců.

Rakouská vláda schválila privatizaci 43procentního podílu v Austrian Airlines v srpnu, kdy se hodnota podílu odhadovala na zhruba 250 milionů eur (přes šest miliard Kč). AUA se loni po velkých ztrátách z let 2005 a 2006 podařilo dočasně řadou úsporných opatření další růst deficitu zastavit. Letos se ale především kvůli prudkému růstu cen pohonných hmot začaly ztráty znovu rychle zvyšovat.

Aerolinie po celé Evropě včetně British Airways a Air France-KLM se poohlížejí po spojení s někým dalším, aby se vypořádaly s nepříznivou situací v ekonomice za finanční krize. Ceny ropy sice klesly z letních maxim, a aeroliniím se tak zmírnily palivové náklady, spotřebitelé ale za ekonomické nejistoty nechtějí příliš utrácet.
ČTK