2. dubna 2008 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lukačovič popřel prodej Seznam.cz

PRAHA Největší a nejstarší český internetový portál Seznam.cz je na prodej. Svých podílů se zbavují majoritní vlastník a zakladatel Ivo Lukačovič i menšinoví akcionáři. Tuto zprávu, která koluje po internetu již dva dny, ale sám Lukačovič popírá.

"Je to aprílový fór. Doneslo se to ke mně už včera. Pokud vím, rozšiřuje to někdo z konkurenčního portálu Centrum. O prodeji v žádném případě neuvažuji," uvedl pro deník E15.

Uvozovky dolníJe to aprílový fór. Doneslo se to ke mně už včera. Pokud vím, rozšiřuje to někdo z konkurenčního portálu Centrum. O prodeji v žádném případě neuvažujiUvozovky horní

Informace od dvou zdrojů ale tvrdí, že má být zhruba do dvou měsíců vytvořen prospekt s nabídkou pro oslovení potenciálních zájemců. Organizací prodeje byla pověřena investiční banka Goldman Sachs.

Představa vlastníků o ceně se údajně pohybuje kolem jedné miliardy dolarů (tedy asi 16 miliard Kč), ale podle odborníků na internetový trh bude spíše výrazně nižší.

Menšinoví akcionáři loni koupili třicetiprocentní podíl od internetové firmy Lycos za 65 milionů eur, což nyní odpovídá téměř 1,7 miliardy korun. Z toho by vycházela cena celého Seznamu 5,5 miliardy Kč bez prémie za ovládnutí společnosti.

Analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček tvrdí, že zájem o podobné akvizice je již několik let značný. "Internetu se předpovídá velká budoucnost z pohledu hlavně reklamního média, kde právě internet je nejdynamičtěji rostoucím segmentem," uvedl ekonom.

Seznam, který denně navštíví 2,1 milionu uživatelů, založil Lukačovič v roce 1996 jako první tuzemský vyhledávač. Na konci roku 1999 prodal třicetiprocentní podíl skandinávskému portálu Spray, který o rok později převzala firma Lycos. Za loňský rok Seznam očekává tržby kolem 1,4 miliardy korun a zisk přes půl miliardy. Příjmy firmy pochází zejména z placeného umístění odkazů v katalogu a reklamy. Seznam není jen vyhledávač, ale provozuje zhruba 30 služeb. Patří mezi ně zpravodajský server Novinky.cz, bezplatný e-mail, videoserver Stream.cz či komunitní weby Lidé.cz a Spolužáci.cz.ome

Jako o možných zájemcích se hovoří například o fondu Warburg Pincus, který od konce minulého roku ovládl portály Centrum a Atlas, provozovateli televize Nova, společnosti CME, nebo skupině European Directories, která vlastní vydavatele Zlatých stránek Mediatel. Podle Vaníčka mohou být mezi zájemci i další hráči z internetového či reklamního trhu včetně mezinárodních firem.

Pokud by Seznam koupil finanční investor či strategický investor z oblasti Internetu, pak by se na trhu podle odborníka na internetovou reklamu Marka Antoše asi příliš nezměnilo.

"Radikální změna by to mohla být v případě, že by to koupil nějaký hráč z mediálního světa, kdo má pozici v jiném mediatypu: typicky Nova, ale možná i Mafra a podobně. To by mohlo výrazným způsobem změnit nejen internetový, ale celý mediální trh, protože by vznikla dosud nevídaná spojená síla," dodal Antoš.

"Myslím, že je od Iva Lukačoviče chytré prodat firmu právě teď, když Seznam dosáhl vrcholu a konkurence v poslední době hodně posiluje," uvedl zdroj z trhu.

Lukačovič považuje za největšího konkurenta Seznamu americký vyhledávač Google, který v Česku, jako jedné z pouze čtyř zemí, nemá dominantní postavení. Dalším významným hráčem na trhu jsou spojené portály Centrum a Atlas.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA CONTROLLINGU s AJ (HR ODDĚLENÍ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč